Piyasalardaki Gelişmeler ve Basından Hbr.

20.05.2013

* ABD Başkanı Obama, bütçe kesintilerinin sonucunda istihdam piyasasının düşüş kaydedebileceğini söyledi.*BloombergHT.
* Bernanke: Ekonomideki zorlukların ötesinde parlak bir gelecek uzanıyor.
*Bernankenin sunumu petrol fiyatları açısından kritik olacak.
* ABD'de Michigan Tüketici Güven endeksi son altı yılın zirvesine tırmandı.*RTT.
* Avrupa Bankacılık otoritesi büyük AB bankalarına stres testini 2014 yılına erteleyecek olan varlık kalitesini gözden geçirmesini tavsiye etti.*RTT.
* Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande 'ın yakın yakın dostu' olmasa da aralarındaki ilişkinin güçlü olduğunu ve Avrupa için hayati önem taşıdığını belirtti.*EurActiv.
* Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın, Euro Bölgesi'nde entegrasyonu güçlendirme ve iki yıl içinde 'tam siyasi birlik' oluşturma çağrısının Avrupa'daki yankısı zayıf oldu.*EurActiv.
*Japonya'da 5 aydır gelişme gösteren imalat sektörü şirket eğilimleri Mayıs ayında da artarak son bir yılda ilk kez pozitife döndü. Artışta etkili olan sektör ihracata dayalı faaliyet gösteren elektrikli ürünler ve makine üreticileri oldu. 
* Japon hükümetinin Mayıs ayı ekonomi görünüm raporunda zayıf yenin ihracata ve güvendeki toparlanmaya verdiği desteğe dikkat çekildi.
* Japonya Ekonomi Bakanı Amari, son 6 ayda yüzde 21 değer kaybeden yendeki daha fazla düşüşün olumsuz etkilerinin olacağını savundu.*BloombergHT.
*Dünyanın en büyük 2. ekonomisi Çin'de hız kesmeyen yeni konut fiyatları, izlenen 70 şehrin 68'inde artarak, Başbakan Li'yi zorluyor.*BloombergHT.
* İstanbul'un dev projelerine KDV desteği geliyor.*Dünya.
* Türk bilişim sektörünü ve Türkiye'yi her anlamda geliştirecek F@TİH projesinin ihalesi 27 Mayıs'ta yapılacak. İlk etapta 11 milyon, sonraki her yıl için 2 milyon tablet daha alma garantisi verilecek ihalede dünya devleri kapışacak. Milli Eğitim Bakanlığı, yaklaşık 11 milyon adetlik ilk paket için toplam 6 milyar 600 milyon TL bütçe ayırdı. Apple, Samsung, Vestel, Arçelik, General Mobile, Intel ve Çinli bir bilişim firması ihalede yer alacak.*Star. 
* 153 şirket 16 milyar lira temettü verecek.*Dünya.
* SSM tarafından sözleşmeye bağlanmış projelerin tutarı, son 5 yılda yüzde 85 artarak 45 milyar 387 milyon liraya ulaştı.*Hürriyet.
* Rusya'nın, Türkiye ile birlikte uzun menzilli hava savunma sistemini üretmeye hazır olduğu bildirildi. Lima'da silah fuarına katılan Rusya savunma ihracatı şirketi Rosoboroneksport delegasyon Başkanı, Türkiye'nin hava savunma sistemi ihalesinin uzun zamandır devam ettiğini ve galibin henüz açıklanmadığını belirterek, "Rusya, ihale çerçevesinde Antey-2500 (S-300'ün ihracat versiyonu) sistemin temelinde Rus-Türk ortak ürününü sunmaya hazır" dedi.*Sabah.
* ABD'deki Silikon Vadisi'ni gezen Erdoğan "Benzeri bir projeyi İstanbul'da gerçekleştirme hedefimiz var" diyerek Microsoft'un Fatih Projesi için hazırladığı programları da inceledi.*Sabah.
* SOCAR Türkiye'de rafineri kurmak için yabancı bankalardan 4 milyar USD borçlanacağını açıkladı. Yatırımın %65'i banka kredisiyle %35'i Azerbaycan petrol fonundan karşılanacak. Rafinerinin Detay-Mühendislik-Tedarik-İnşaat (EPC) anlaşmaları, dünyanın alanında uzman 4 dev firmasının temsilcileri ile İspanyol Tecnicas Reunidas liderliğinde bugün imzalanacak.
*Onur Air, 250 milyon dolara satıldı.*Zaman. %70'i satılan şirketin geri kalan kısmının satışı Temmuz ayında olması planlanmaktadır. Yorum: 32 uçağı ve 2012 yılı yolcu sayısı 3 mn olan şirketin toplam değeri 350 mn USD olarak belirlenmiştir. Satışın PGSUS için referans olmadığı düşünülmekle birlikte Değer/Yolcu Sayısı oranı PGSUS için 1.5 milyar USD olmaktadır. 
* Nisan ayında beyaz eşya üretimi yıl bazında %5.4 oranında ve yurtiçi satışları ise %12.8 oranında artış gösterdi. İhracat ise %3.35 gerilerken ithalat %48.5 artış gösterdi.*Kalkınma Bakanlığı

Yukarı