Piyasalarda Gelişmeler ve Basından Seçme Haberler

22.09.2011

Fed dünkü toplantısında Haziran 2012 sonuna kadar 6 yıldan 30 yıla kadar vadede 400 milyar dolar tutarındaki tahvili, bilançosundaki üç yıl ya da daha az vadede aynı miktarda tahvili satarak (Operation Twist) almayı düşündüğünü açıkladı. Açıklamada ayrıca vadesi dolan Mortgage tahvillerinin yerine yine Mortgage tahvili alımı yapılacağı belirtildi.

Avrupa'daki krizin bankalara doğrudan etkisinin 200 milyar Euroyu bulduğu tahmin edildi. 200 milyar euronun 60 milyar Euro'su Yunanistan, 20 milyarı İrlanda ve Portekiz, 120 milyar euroluk kısmı da Belçika, İtalya ve İspanya'dan kaynaklanıyor. (Dünya)

Erdoğan Obama ile görüştükten sonra Akdeniz gerginliği için tarafları uyardı: Rum kesimi ile İsrail'in ortak petrol araması çılgınlık. (Haber Türk)

 Erdoğan KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile New York'ta kıta sahanlığı sınırlandırma anlaşmasını imzaladı.(Hürriyet)

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği'nin (TÜRKBESD) verilerine gore, Ağustos ayında beyaz eşya satışları 627 bin adet oldu ve geçen yılın aynı ayına göre %18.5 artış gösterdi. Temmuz ayındaki %21 ve Haziran ayındaki %24'lük artışın ardından Ağustos ayında satışlardaki büyümenin beklentiler dahilinde bir miktar hız kestiğini görüyoruz. Buna rağmen Ağustos ayında satışlar son 5 sene ortalamasının %21 üzerinde gerçekleşti

Yukarı