Makro Ekonomi - Haftalık Beklenti

23.08.2011

TCMB Ağustos ayı II. Beklenti Anketine göre sene sonu TÜFE beklentisi, Merkez Bankası'nın %6,9 olan tahmininin üzerindeki aşağı yönlü baskıların altını çizmesine karşın ciddi bir değişiklik kaydetmedi ve %7,21 seviyesinde gerçekleşti. Orta vadeli enflasyon beklentisi 11 baz puan düşerek %6,77 ye gerilerken, uzun vade için %6,27 olan beklenti halen hedefin üzerinde seyrediyor. Politika faizi beklentilerine baktığımızda, bu ayın PPK toplantısında faizin 5.75% seviyesinin değişmeyeceği görüşü ağırlık kazanırken, 3 aylık beklentiler %5,63 seviyelerine doğru bir parasal gevşemeye işaret ediyor. 5 aylık aradan sonra yılsonu büyüme tahminlerinin aşağı yönlü revize edildiğini ve %6 seviyelerine çekildiğini görüyoruz. Daha da önemlisi beklenen ekonomik yavaşlamanın, 2012 büyüme tahminini %4,4 seviyesine düşürmesi dikkat çekiyor. Son olarak piyasanın 72 milyar Dolarlık sene sonu cari açık beklentisi bizim 77 milyar olan tahminimize göre oldukça iyimser kalıyor. Dolar kuru tarafında Liradaki değer kaybının ay sonu beklentilerine yansıdığını, fakat yılsonu beklentilerinin bizim 1.77 olan tahminimizin aksine, 1.72 seviyesinde gerçekleştiğini görüyoruz.

Merkezi Yönetim borç stoku Temmuz ayında 501,4 milyar Liraya ulaştı. Hazine'nin verilerine göre geçtiğimiz ay %1,1 yükselen borç stoku, Liradaki keskin değer kaybının da etkisiyle 2011 yılının en yüksek artışını kaydetti. Yurtiçi borç stoku aylık bazda sadece %0,3 yükselirken, Türk Lirası karşılığı dış borç stoku geçtiğimiz ay %3,3 artarak yeni bir rekor seviye olan 137,5 milyar Liraya yükseldi. Daha öncede belirttiğimiz üzere, Türk Lirasındaki değer kaybının artmasını kamu borç stoku üzerindeki en önemli yukarı yönlü risk olarak algılamaya devam ediyoruz. Diğer taraftan güçlü seyreden mali performansın bu riskleri dengelediğine inanıyoruz.


PPK aylık olağan toplantısını bugün gerçekleştirecek, politika faizinde bir değişiklik beklemiyoruz. Piyasa katılımcıların çoğunluğuna paralel olarak, Banka'nın olağanüstü toplantıda aldığı sürpriz faiz indirimin etkilerini gözlemleyip Eylül ayında 25 puanlık sınırlı bir faiz indirim yapabileceğini düşünüyoruz. PPK'nın bir sonraki toplantıda güçlü bir faiz indirim sinyali vermesi halinde bu toplantıda herhangi bir faiz değişikliğine gitmemesinin piyasalar üzerinde bir hayal kırıklığı yaratmayacağını bekliyoruz. Diğer taraftan gösterge tahvil faizinin olası bir parasal gevşemeyi şimdiden yansıttığını düşünüyoruz.

Yukarı