İMKB Piyasa Beklentisi

19.03.2013

İMKB-100 Endeksi dün açılışta %1.0'e yakın değer kaybederek 82.298 seviyesini görmesinin ardından günü %0.32 artıda 83.378 puandan tamamladı. Geçtiğimiz hafta 82.000-82.500 desteği çalışan endeks, dün de yurt dışı piyasalardaki satıcılı görünüme rağmen bu desteğinde tutunmayı başardı. Günü 83.000 direncinin üzerinde tamamlayarak yükseliş momentumunu koruyan İMKB, dün değer kazanan ender borsalardan biri oldu.

Yurt dışında ise Güney Kıbrıs'a verilecek mali yardım karşılığında ülke bankalarındaki mevduatlardan tek seferlik vergi alınmasının gündeme gelmesi, Euro bölgesi borç krizi endişelerinin tekrar ortaya çıkmasına neden oldu. Avrupa borsaları ve ABD borsaları ortalama %0.50-%0.55, Asya borsaları ise %2.2 oranında değer kaybetti. Euro Bölgesi maliye bakanlarının dünkü telekonferans toplantısında Güney Kıbrıs banka mevduatlarına getirilecek vergi konusunda daha esneklik olacakları yönündeki haber, piyasalardaki tansiyonu bir miktar düşürdü. Yunan maliye bakanlığından bir kaynak Güney Kıbrıs'ın hâlâ vergiyle 5.8 milyar Euro elde etmesi gerektiğini, ancak daha küçük tasarruf hesaplarının bundan muaf tutulabileceğini söyledi.

Güney Kıbrıs'ta son iki gündür parlamento oylaması erteleniyor ve bankaların kapalı kalması devam ediyor. Ancak bugün TSİ 18.00'de toplanacak olan 56 sandalyeli Rum Parlamentosunda hiçbir partinin çoğunluğu olmaması nedeniyle oylamanın gerçekleşmesi yine güç gözüküyor. Son gelen açıklamalar mevduat sahiplerinin üzerindeki yükün azaltılması için başka yollar arandığını şeklinde. Bu kapsamda Rum Yönetimi lideri Anastasiades'in bugün Angela Merkel ve Putin ile görüşmesi bekleniyor.

Bugün Asya borsaları dünkü sert değer kayıplarının ardından Hindistan dışında yükseliş yönünde tepki veriyor. Dün %2.7 düşen Nikkei Endeksi bugün %2.0 oranındaki yükselişi ile dikkat çekerken, Hindistan'daki koalisyon hükümetini oluşturan önemli partilerden birinin ayrılma kararı sonrası borsası %1.0 ekside işlem görüyor. ABD vadelileri yatay seyrediyor. Avrupa borsalarının ise %0.15 oranında hafif satıcılı açılması bekleniyor. Gösterge tahvilin faizi dün 5 baz puan yükselişle %5.99 seviyesinden kapanmasının ardından bugün tezgâhüstü piyasada %5.98-%6.01 aralığında işlem görüyor.

Yukarı