İMKB Piyasa Beklentisi

15.03.2013

Piyasa Beklentisi
İMKB-100 Endeksi dün yurt dısı piyasalardan negatif yönde ayrısarak günü %0.77 oranında değer kaybı ile tamamladı. Bir önceki gün 82.500 desteğinin hemen üzerinde kapanan endeks, dün 82.000 desteğinin hemen altına kadar gerilese de islem hacmi 2.027mn TL ile yılın en düsük seviyesinde gerçeklesti. Bu durum endeksin zayıf islem hacmi ile altına inilen desteklerinin kırıldığı söylemeyi güçlestiriyor. Öte yandan 170.000 seviyesini takip ettiğimiz Bankacılık Endeksi de dün 169.387 puandan kapanarak risklerin arttığına isaret etti. Eğer, Bankacılık Endeksi bugün de 170.000
seviyesinin altında anlamlı bir ikinci gün kapanısı yapacak olursa, o zaman DMKB'de bankacılık sektörü hisseleri öncülüğünde kâr satıslarının derinleseceğini düsünerek hareket etmek daha güvenli olacaktır.
Doların global olarak diğer para birimleri karsısında güçlü seyrini sürdürmesi yurt içinde TL'nin kademeli değer kaybetmesine neden olurken, faiz cephesine de olumsuz yansımaya devam ediyor.
Döviz sepeti dün 2.085 seviyesinde sakin kalmaya çalıstı ancak, faiz cephesinde yukarı yönlü eğilim  sürdü. Gösterge tahvilin faizi dün 4 baz puan yükselerek %5.87 seviyesinden günü tamamladı, 10-yıllık tahvil faiz oranları ise "kritik" %7.00 seviyesinin üzerinde kalmaya devam ederek %7.04'tenkapandı. ABD'de ekonomik verilerin güçlü gelmesi Fed'in parasal gevsemeye son verebileceği spekülasyonlarını artırmasıyla dolara destek veriyor. Dolar Endeksi, dün ABD'de açıklanan issizlik maası basvurularının beklentilerin altında kalması nedeniyle son 7.5 ayın en yükseği olan 83.166 seviyesini gördü. Bugün ise islemler 82.5 seviyesinden geçiyor. EURUSD paritesi de 1.30 seviyesinin üzerinde 1.3018'den islem görüyor.
Küresel yatırımcılar bir yandan dün baslayan ve iki gün süren AB Liderler Zirvesinden gelecek açıklamaları diğer yandan ise hafta sonunda Dtalya'da yapılacak koalisyon görüsmelerinden çıkacak sonucu bekliyor. AB Liderler Zirvesinde, Fransa ve Dtalya'nın desteklediği büyüme yanlısı bütçe politikaları üzerinde anlasılması beklenirken, italya'da ise üç hafta aradan sonra ilk kez toplanacak olan parlamentoda taraflar arası görüs ayrılıkları devam ediyor.Bu gelismeler çerçevesinde dün Avrupa borsaları %0.93 değer kazanırken, ABD borsaları da %0.57 oranında yükseldi. Dow Endeksi 1996 yılında itibaren görülmeyen sekilde üst üste 10. islem gününde de yükseldi. Bugün Asya borsaları Nikkei Endeksindeki %1.45 oranındaki değer artısına rağmen karısık bir görünüm sergiliyor. Özellikle Sensex ve Kospi Endekslerinin güne olumlu baslamasının
ardından %0.50-%0.75 oranında eksiye geçmeleri dikkat çekiyor. Diğer yandan ABD vadelileri dünkü kazanımlarının üzerine %0.15 artıda seyrediyor. Avrupa borsalarının ise %0.25 oranında alıcılı açılması bekleniyor. Gösterge tahvilin faizi ise tezgâhüstü piyasada %5.86-%5.91 aralığında islem görüyor. Endeksin yatay açılmasının ardından günü artıda tamamlamaya çalısacağını tahmin ediyoruz.

Yukarı