İMKB Piyasa Beklentisi

13.03.2013

İMKB'de dün sıkışık bir seyir sonrasında, %0.44 yükselen sanayi sektörü hisseleri desteğinde, %0.27 oranında hafif çaplı bir yükseliş yaşandı; bankacılık endeksi ise %0.03 oranında eskide yatay kapandı. İMKB-100 Endeksinin 227 puan kazandığı günde BIMAS ve TCELL hisseleri ortalama %2.75 oranında yükseldi ve endekse 217 puan katkı sağladı. Endeks kapsamındaki hisselerin dün yaklaşık 1/3'ü yükselirken, 1/3'ü de düştü. Yükselenler arasında telekom ve gıda sektörü gibi genelde muhafazakâr yapıdaki hisseler ile yüksek temettü verimliliğine sahip olanların öne çıktığı gözlendi.

Yurt dışında ise dün Avrupa borsaları ise yatay kalırken, ABD borsaları %0.24 geriledi. SP500 Endeksi 7 işlem günü sonra ilk kez değer kaybetti, Dow Endeksi ise yükselişini sınırlı da olsa 8. işlem gününe taşımayı başardı. ABD borsalarında da İMKB'de olduğu gibi muhafazakâr yapıdaki hisselerin öne çıktığı gözlendi. Teknoloji ve finans sektörü hisseleri gerilerken, sağlık sektörü hisseleri yükseldi. ABD'de öncü göstergelerden ulaşım endeksinin 6 Mart tarihinden itibaren alçalan tepeler şeklinde ilerlemesine karşın major endekslerin yeni tepeler oluşturmaya devam etmesi, teknik açıdan negatif bir uyumsuzluğa işaret ediyor.

Bugün Asya borsaları son dönemde küresel borsalarda gözlenen yükselişlerin giderek hız kestiğine dair işaretlerin yatırımcıları endişelendirmesi nedeniyle satıcılı seyrediyor. Nikkei Endeksi 8 işlem günü sonra ilk kez bugün %0.61 oranında düşerken, Çin borsasındaki değer kayıpları %1.0'e ulaştı. Sensex Endeksi ise %0.43 ekside seyrediyor. ABD vadelileri hafif artıda işlem görüyor. Avrupa borsalarının ise yatay açılması bekleniyor. Gösterge tahvilin faizi dün 1 baz puan gevşeyerek %5.81 seviyesinden kapanmasının ardından bugün tezgâhüstü piyasada %5.80-%5.83 aralığında işlem görüyor.

Bugüne Koç Holding ortaklarının yurtdışında yerleşik yatırımcılara tahsisli olmak üzere 100 milyon lot hisse satışı kararı aldığı haberi ile başlıyoruz. Fiyat aralığının 9.50 ile piyasa değeri arasında belirlendiği iddia edilen haberin KCHOL üzerindeki olumsuz etkisinin ne ölçüde olacağını takip edeceğiz. Günlük işlem hacminin 26 katından fazla olan söz konusu satış miktarı, aynı zamanda halka açık olan kısmın da %18'ine karşılık geliyor.

Yurt dışında ise İtalya'nın dünkü kısa vadeli tahvil ihalesinin ardından bugün yapacağı uzun vadeli tahvil ihraçları önemli olacak.

Endeksin zayıf açılmasının ardından satış baskısı altında hareket edeceğini tahmin ediyoruz.
Bugün Açıklanacak Veriler
08:30 Fransa Tarım Dışı İstihdam 4Ç12
10:00 İspanya TÜFE Şubat (B:0.1%)
12:00 AB Sanayi Üretimi Ocak (B:0.4%)
14:30 ABD Perakende Satış Şubat (B:0.3%)
16:00 ABD İşletme Stokları Ocak (B:0.3%)

 

Yukarı