İMKB Piyasa Beklentisi

08.03.2013

IMKB-100 endeksi dün %1.3 düsen bankacılık sektörü hisseleri öncülüğünde %0.41 değer kaybetti ve böylece üst üste 8 islem günü boyunca yükselmesinin ardından ilk kez 9. islem gününde gerilemis oldu. Sanayi sektörü hisseleri ise dün %0.05 oranında hafif artıda kapandı. DMKB-100 Endeksine 333 puan ile en fazla katkıyı SAHOL, TUPRS ve BIMAS hisseleri sağladı. Bu üç hissenin katkısı, 320 puan ile endeksi en fazla negatif yönde etkileyen HALKB,AKBNK ve GARAN'dan fazla oldu.

Özellikle yurt dısı piyasalardaki olumlu görünüme rağmen Bankacılık Endeksinin 2010 yılı zirvesinin geçtiği 170.000 seviyesinin üzerinde kalmakta zorlanması, kâr satıslarını tetikledi. Ayrıca Fitch'in dün Londra'da düzenlenen konferansta Türkiye'nin dıs soklara karsı hâlâ kırılgan ve politik risklere açık olduğunu belirtmesi ve kredi notunun artması için bu ana kırılganlıkların giderilmesi gerektiğini söylemesi de etkili oldu. Fitch'in gelismekte olan ülkeler birimi baskanı Paul Rawkins, kredi notunun artması için cari açıkta kalıcı düsüs, daha düsük enflasyon ve daha yüksek doğrudan yabancı yatırımı
gerektiğini söyledi. Yurt dısı piyasaların gündeminde ise dün Avrupa Merkez Bankası (ECB) Baskanı Draghi'nin açıklamaları vardı. Politika faizini %0.75'te bırakma kararının alındığı faiz toplantısının ardından yapılan basın toplantısında konusan Draghi, finansal piyasalarda güvenin geri kazanıldığına iliskin pek çok isaret görüldüğünü söyledi ve daha fazla parasal gevseme sinyali vermedi. Bu nedenle EURUSD paritesi dün bir ara 1.3120'ye kadar yükseldi, bugün ise 1.3085'ten islem görüyor.

Avrupa borsaları dün %0.21 yükselirken, ABD borsaları da %0.19 değer kazandı. Açıklanan bankacılık sektörü stres testleri sonuçlarına göre sadece bir bankanın testi geçememis olması finansal sektör hisselerine destek oldu ve Dow Endeksi üst üste üçüncü günde de rekor kırdı. Bugün Asya borsalarında karısık bir görünüm mevcut. Yen'in Dolar karsısında son 3.5 yılın düsük seviyesine gerilemesi Nikkei Endeksinin %2.4 primli olmasını sağlarken, Çin'de açıklanan güçlü ticaret verilerine rağmen borsasının değer kaybetmesi dikkat çekiyor. Çin'de ihracat verilerinin beklentilerin üzerinde, ithalat verilerinin ise beklentilerin altında açıklanması bazı ekonomistler arasında verilerin güvenilirliğine iliskin soru isaretleri doğurmus görünüyor. Diğer yandan G.Kore borsası yatay, Hindistan borsası ise %0.5 artıda seyrediyor. ABD vadelileri hafif artıda islem görüyor. Avrupa borsalarının ise %0.15-%0.20 civarında artıda açılması bekleniyor. Gösterge tahvilin faizi dün 1 baz puan gevseyerek %5.73 seviyesinden kapanmasının ardından bugün tezgâhüstü piyasada %5.73-%5.76 aralığında islem görüyor.

Günün en önemli verisi olan ABD tarım dısı istihdamın Subat'ta 160 bin arttığı ve issizlik oranının ise %7.9'da kaldığı tahmin ediliyor (sehven dünkü bültende yer almıstır).

Bugün yatay açılmasını beklediğimiz endeksin, özellikle Bankacılık Endeksi 170.000'in üzerinde rahat bir seyir izlemeye baslamadığı sürece 82.500 direncinin etkili olmaya devam edeceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı