İMKB Piyasa Beklentisi

29.01.2013

İMKB-100 Endeksi 9 haftalık aralıksız yükselişinin ve 10 gün üst üste soluksuz değer artışının ardından son iki işlem gününde gelen sert kâr satışları ile yurt dışı piyasalardan belirgin ölçüde negatif ayrışıyor. Cuma günü global piyasaların haftanın en olumlu gününü yaşadığı günde %1.95 değer kaybeden endeks, dün de yurt dışı piyasalardaki yatay görünüme karşın %4.23 düştü. Böylece son iki haftalık yükselişin tamamı son iki işlem gününde tümüyle yutulmuş oldu.

Bankacılık sektörü hisseleri ise geçtiğimiz haftayı %1.27 ekside tamamlamasının ardından dün %5.62 oranında çakıldı ve iki hafta önce kapandığı noktaya geri döndü. Bankacılık Endeksi dün aynı zamanda 2010 yılı zirvesinin geçtiği 167.500-170.000 bölgesine de geri dönmüş oldu. Hatırlanacağı üzere iki hafta önce 170.000 seviyesini gören ve 167.200 seviyesinden kapanan Bankacılık Endeksi sonraki hafta ise %8.00 oranında sıçrayarak söz konusu tarihi zirvesini aşmıştı. İlerleyen hafta ortasına kadar %3.0 daha yükselen Bankacılık Endeksi, aynı haftanın ortasında itibaren ise son üç işlem gününde %10 oranında düştü. Teknik açıdan bakıldığında Bankacılık Endeksinin kısa vadede 167.500-170.000 bölgesi etrafında taban oluşturma olasılığını güçlü görüyoruz.

Moody's tarafından dün düzenlenen Türkiye konulu tele-konferansın ardından kısa vadede bir not artışı gelmeyeceği algılamasının oluşması hisse senetleri cephesinde sert satışları tetiklerken, döviz sepeti de 2.07'li seviyelerden 2.08'e yükseldi. Ancak gösterge tahvilin faizinde herhangi bir tepki gözlenmedi. Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin dış kırılganlık yaratan cari açığı yapısal olarak düşürmesi ve döviz rezervlerini artırması halinde kredi notunu artırmayı değerlendirebileceğini açıkladı. Raporda ayrıca, dış sermaye akışlarının ani durması ve bu durumun devam etmesi halinde kredi notu üzerinde aşağı yönlü baskı oluşabileceği ancak bu durumun olası görülmediği ifade edildi. Türkiye'deki tasarruf oranlarının benzer kredi notundaki ülkelere göre daha zayıf olduğu belirtildi. Moody's Türkiye'nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyenin bir kademe altı olan Ba1'de, görünümü ise pozitifte tutuyor.

ABD'de dün beklentilerin üzerinde açıklanan dayanıklı tüketim malları siparişleri verisini, zayıf gelen bekleyen konut satışları verisi gölgelese de endeksler yatay kapandı. S&P 500 endeksi Cuma günü beş yıldan uzun süreden sonra ilk kez 1,500 puanın üzerinde kapanmasının ardından dün de bu seviyenin üzerinde kalmayı sürdürdü. Avrupa borsaları da yatay kapandı. Bugün Asya borsalarında zayıf açılışların ardından düşük fiyat seviyelerinden gelen talep ile ortalama %0.25-%0.50 arasında yükselişler olduğu gözleniyor. ABD vadelileri hafif artıda seyrediyor, Avrupa borsalarının ise güne ortalama %0.30 oranında artıda başlaması bekleniyor. Gösterge tahvilin faizi dün bir baz puan düşüşle %5.84 seviyesinde yatay kapanmasının ardından bugün tezgâhüstü piyasada işlemler aynı seviyeden geçiyor.

Gözler bugün TCMB'nin açıklayacağı Enflasyon Raporu'nda olacak.

Endeksin bugün hafif alıcılı açılmasının ardından dünün üzerinde kapanmaya çalışacağını tahmin ediyoruz.

Yukarı