İMKB Piyasa Beklentisi

21.01.2013

İMKB-100 endeksi geçtiğimiz haftanın tamamında artıda kapanarak %4.9 oranında değer kazandı. Hafta boyunca 3.971 puan kazanan endeks, son bir yılın en güçlü haftalık yükselişini kaydederken aynı zamanda 9. haftayı da üst üste yükselerek tamamlamış oldu. Endeksin 1990 yılından itibaren yaklaşık 1.200 adetlik haftalık veri seti içinde 9 hafta boyunca üst üste yükseldiği dönem sayısı sadece 3 adet iken geçtiğimiz hafta ile birlikte bu sayı dörde çıkmış oldu. Endeksin 10 hafta boyunca peş peşe yükseldiği dönem sayısı ise ilki Nisan-1995 yılında ve sonuncusu da Mayıs-2009 yılında olmak üzere sadece iki adet. Dolayısıyla endeksin bu hafta ile birlikte 10. haftayı da artıda tamamlama olasılığı, istatistiksel olarak 9 haftalık üst üste yükseliş olasılığının da yarısı kadar.

Geçtiğimiz haftanın bize göre en dikkat çeken ayrıntısı "gizli-oynaklık" olarak nitelendirebileceğimiz şu durumdu: Aralarında İMKB'nin de yer aldığı bazı varlık fiyatlarında gün veya hafta bazında bakıldığında her ne kadar yatay bir kapanış görüntüsü olsa da daha kısa vadeli zaman dilimleri içindeki fiyat değişimleri oldukça sertti. Örneğin Cuma günü önce %0.7 yükselen, hemen sonrasında %1.6 düşen, öğleden sonra yeniden %1.6 yükselen ve kapanışa doğru tekrar %0.7 düşen endeksin, günlük değişimi aslında sadece 144 puan görünüyor. Oysa gün içindeki saatlik iniş ve çıkışlarının toplamı tam 4.036 puana karşılık geliyor ki bu 3.971 puanlık son bir yılın en güçlü haftalık yükselişini bile geride bırakan bir fiyat değişimine işaret ediyor.

Endeksin Cuma günü yatay görünüm altında sergilediği bu yüksek oynaklığın bir benzeri, geçtiğimiz hafta bazında Nikkei ve DAX endekslerinde de yaşandı. Nikkei Endeksi geçtiğimiz hafta %1.0'lik bir değişim ile 10. haftayı da artıda tamamlarken, günlük iniş çıkışlarının toplamı ise %10'dan fazlaydı. Benzer şekilde hafta bazında sadece %0.17'lik bir kayıp yaşayan DAX Endeksinde ise günlük değişimlerin toplamı %5.0'i aştı. DAX Endeksi bir önceki hafta da %3.5'ten fazla dalgalanmasının ardından %0.78 değer kaybetmişti. ABD'de ise tam tersine VIX volatilite endeksi, geçtiğimiz hafta itibarıyla Mayıs-2007'den bu yana en düşük olan 12.8 seviyesine gerilerken borsaları da %1.0'e yakın yükselerek son beş yılın zirvelerini gördü. Ancak yılbaşından önce mali uçurum kaygıları ile üç günde %30 yükselen ve sonraki üç günde ise %38 düşen VIX endeksinin son dönemde kendi iç oynaklığında oldukça sert bir değişim gözleniyor.

EURUSD paritesi, hafta sonunda Almanya'da yapılan bölgesel seçimlerde Angela Merkel'in partisinin yenilgiye uğramasına rağmen bugün yatay seyrini koruyor. Yarınki Japonya merkez bankası kararını bekleyen Asya piyasalarında ise Yen'in USD karşısında %0.47 değer kazanmasına bağlı olarak Nikkei Endeksi %1.5 ekside kapanırken, diğer Asya borsalarında ise karışık bir görünüm mevcut. Spot ABD borsalarının kapalı olduğu bugün vadeli endeksleri ise yatay seyrediyor. Avrupa borsalarının %0.25 artıda açılması bekleniyor. Gösterge tahvilin faizi Cuma günü 4 baz puan gerileyerek %5.96'dan kapanmasının ardından bugün tezgâhüstü piyasada %5.94-%5.97 bandında işlem görüyor.

Bugün ABD piyasalarının kapalı olması, önemli bir ekonomik verinin açıklanacak olmaması ve EuroGroup toplantısında da önemli bir karar alınmasının beklenmemesi nedeniyle endeksin zayıf işlem hacmi ile yatay seyretmesini bekliyoruz.

 

 

Yukarı