İMKB Piyasa Beklentisi

27.12.2012

İMKB-100 Endeksi dünkü %0.51 oranındaki değer artışı ile birlikte yeni bir kapanış rekoru daha kırarken hafta başından itibaren bakıldığında toplam %1.70 oranında yükseldi. Son üç günün tamamında hafif hafif ama aralıksız yükselişlerle 78.000 zirvesine tekrar ulaşan endeks, günü 77.991 seviyesinden kapatmasına rağmen işlem hacmi aylık ortalamasının %25-%30 kadar altında kalmaya devam etti.

ABD borsaları yarım gün açık kaldığı ve %0.4 değer kaybettiği Pazartesi gününden sonra dün yeniden tam gün işlemlere açıldı. ABD'deki politikacıların 31 Aralık'a kadar mali kriz tehlikesini ortadan kaldırmak için anlaşma sağlayıp sağlayamayacaklarına dair tedirginlik ile günü ortalama %0.5 daha değer kaybederek tamamlayan ABD borsalarında, S&P Endeksinin son üç işlem günündeki değer kaybı ise %1.7 oldu. Özellikle dün tüketicilerin tatil döneminde bu yıl geçen yıldan daha az harcama yaptıklarını gösteren veri nedeniyle perakende hisselerindeki değer kaybı etkili oldu.

TCMB Başkanı Erdem Başçı'nın önceki gün, 2012 yılında %5.0 enflasyon hedefine oldukça yakın bir gerçekleşme bekliyoruz ifadesi gösterge tahvil faiz oranının %6.05 seviyesine 1 baz puan gevşemesini sağlamıştı. Merkez Bankası Baş Ekonomisti Hakan Kara'nın ise dünkü sunumunda enflasyonun yılı %6.0 civarında tamamlayacağını düşünüyoruz ifadesi ise gösterge tahvil faiz oranının %6.08 seviyesine 3 baz puan yükselmesine neden oldu.

Japonya'da dün Başbakanlığı resmen ilân edilen Shinzo Abe'nin kararlı bir şekilde etkili parasal genişleme adımları atacağını açıklamasının etkisiyle Yen son 26 ayın en düşük seviyesine geriledi. Asya borsalarında Nikkei Endeksi ihracatçı şirketlerin öncülüğünde yükselişini sürdürerek bugün de %0.91 değer kazanırken, Shanghai borsası %0.44 ekside, Hindistan borsası yatay ve G. Kore borsası da %0.26 yukarıda işlem görüyor. Noel tatili nedeniyle başta Almanya olmak üzere hafta başından itibaren işlemlere kapalı kalan Avrupa borsaları ise bugün yeniden tam gün işlemlere açılıyor. Avrupa borsalarının güne %0.15-%0.20 aralığında hafif satıcılı başlaması bekleniyor. ABD vadelileri yatay seyrediyor. Gösterge tahvilin faizi tezgâhüstü piyasada %6.07-%6.10 bandında işlem görüyor.

ABD Başkanı Barack Obama'nın mali uçurumun engellenmesi için çabalarını yenilemek ve yıl sona ermeden son görüşmelerde bulunmak üzere bugün Washington'a dönmesi bekleniyor.

Endeksin bugün yatay açılmasının ardından dün tam sınırda kapandığı 78.000 direncinin üzerinde yüksek işlem hacmi eşliğinde tutunup tutunamayacağını izliyoruz.

 

Yukarı