İMKB Piyasa Beklentisi

18.12.2012

Geçtiğimiz haftanın ardından dünkü ilk seansı da yaklaşan yılsonu nedeniyle oldukça sakin bir havada yatay tamamlayan İMKB-100 Endeksi, saat 16.00'dan sonra gelen olağanüstü kuvvetli alım dalgası ile 1.000 puandan fazla değer kazandı ve %1.54 yükselerek 77.466 seviyesinden kapandı. İlk seansta 736mn TL olan işlem hacmi, ikinci seansta 1.865mn TL olarak gerçekleşti ve toplamda 2.602mn TL'ye ulaştı, ancak Aralık ayı ortalamasının altında kaldı. VOB tarafında ise saat 16.00'dan sonra gelen güçlü alım dalgası ile çok daha hızlı fiyat hareketi yaşanırken, soluksuz olarak 1.675 puan birden kazanan kontratta 11.000 kontratın üzerinde yeni pozisyon açılması ve Citi menkul değerlerin de 12.350 kontrat UZUN pozisyon açması dikkat çekti.

Bankacılık sektörü hisselerinin %2.2, sanayi sektörü hisselerinin ise sadece %0.2 yükseldiği günde köprü ve otoyol özelleştirme ihalesinde en yüksek teklifi veren konsorsiyumda yer alan Koç Holding ve Gözde Girişim hisseleri sırasıyla %4.4 ve %10.9 değer kazanırken, Türk Telekom'un %6.68 hissesinin halka arzının Şubat ayında planlandığına ilişkin Reuters haberinin ardından ise şirket hisseleri %1.2 değer kaybetti. ÖİB'den İMKB'ye yapılan açıklamada ise "Türk Telekom'da Hazine mülkiyetinde bulunan %31.68 oranındaki hissenin özelleştirilmesine ilişkin olarak alınmış herhangi bir karar bulunmamaktadır" denildi.

TCMB'nin bugün yapacağı yılın son PPK toplantısı öncesinde gösterge bonoda geçtiğimiz hafta başından itibaren %5.74-76 bandındaki yatay seyir dün de korunurken, döviz sepetindeki ılımlı yükseliş eğilimi ise aynı tempoda devam etti. Döviz sepetinde kurumsal dolar talebi ve faiz indirim beklentisi etkili oluyor, dün 2.065'ten kapanan döviz sepeti bugün de 2.067 seviyesinden işlem görüyor. Bugün yapılacak PPK toplantısında TCMB'nin Aralık ayında yavaşlayan ekonomik aktiviteyi desteklemek ve TL'nin aşırı değerlenmesini önlemek için politika faizinde ve faiz koridorunun alt bandında ölçülü bir indirim yapması bekleniyor, faiz koridorunun üst bandında indirim yapabileceği yönündeki beklentiler ise sınırlı.

ABD Başkanı Barack Obama'nın dünkü toplantıda sosyal güvenlik harcamalarından taviz vermeye yanaşması, Cumhuriyetçilerle görüşmelerde ilerleme sağlanacağına ve yılsonundan önce uzlaşıya varılacağına işaret etti ve ABD'de New York eyaletindeki üretim büyümesi verisinin Aralık'ta eksi 8.1 ile eksi 1.0 olan beklentilerin altında açıklanmasına rağmen ABD borsaları %1.16 yükseldi. Avrupa borsaları ise dün %0.10 düştü. Bugün Asya piyasalarında ABD bütçe görüşmelerinde sağlanan ilerlemenin olumlu yansıması ve Yen'deki değer kaybının devamı ile Nikkei Endeksinin %1.2 yukarıda olduğu, %0.2 düşen Hindistan borsası dışında kalanların ise ortalama %0.25 artıda olduğu gözleniyor. ABD vadelileri dünkü değer kazanımlarının üzerine %0.25 daha yukarıda seyrederken, Avrupa borsalarının ise güne %0.25-%0.50 aralığında yükselerek başlaması bekleniyor. Gösterge tahvilin faizi dün bir baz puan düşüşle %5.74'ten kapanmasının ardından bugün tezgâhüstü piyasada %5.72-%5.75 bandında işlem görüyor.

Bugün yükselerek açılmasını beklediğimiz endeksin, geçtiğimiz haftanın en yükseği olan 77.800 seviyesinin ne ölçüde direnç işlevi göreceğini izliyoruz.

 

Yukarı