İMKB Piyasa Beklentisi

11.12.2012

İMKB 100 endeksi, yeni haftaya yeni bir rekor daha kırarak başladı ve %0.65 yükselerek tarihi en yüksek 76.734 seviyesinden kapandı. Cuma günü olduğu gibi ilk seansı sıfır değişim ile tamamlayan endeks, yine ikinci seansın ikinci yarısında etkili olan alım dalgası artıda kapanmayı başardı. Aralık ayı başından itibaren 3.000mn TL sınırının altına gelmeyen işlem hacmi dün de 3.186mn TL seviyesinde gerçekleşti.

Yurt içinde dün 3Ç12 dönemi büyüme verisi %2.6 olan beklentilerin altında %1.6 seviyesinde açıklanırken, 3Ç09'daki toparlanma sürecinden beri kaydedilen en yavaş büyüme rakamı oldu. Aynı şekilde Ekim ayı Sanayi üretim endeksi de beklentilerin oldukça altında açıklandı ve yıllık bazda %5.7 ile son 3 yılın en belirgin düşüşünü kaydetti. Ara malları ve sermaye malları kalemlerindeki %7.0'yi aşan azalışlar yatırım talebindeki zayıflığı yansıttı. Açıklanan verilerin TCMB'nin faiz indirim konusunda elini güçlendireceği beklentisi ile gösterge tahvilin faizi 2 baz puan gevşeyerek %5.75 seviyesine geriledi.

Global borsalarda genel olarak ABD'deki 'mali uçurum' sürecine ilişkin gelişmeler ve İtalya'da Başbakan Mario Monti'nin istifa kararının ülkede yarattığı siyasi belirsizlik izleniyor. Borsalar dün Avrupa'da yatay, ABD'de ise %0.29 ile sınırlı yükseliş kaydederken, bankacılık sektörü hisselerindeki satış baskısı dikkat çekti. Avrupa'da bir ara %3.8'e ulaşan bankacılık endeksindeki kayıplar gün sonunda %2.0'ye gerilerken, ABD'de ise gün içinde %0.77 olan değer kaybı gün sonunda yataya döndü. EURUSD paritesi üzerinde hafta sonundan itibaren etkili olan İtalya'daki siyasi belirsizlik dün İtalya Başbakanı Monti'nin ilkbaharda yapılması beklenen seçimler öncesinde bir boşluk yaşanması tehlikesi bulunmadığı yönündeki açıklaması ile bir miktar yatıştı. Ayrıca Fed'in bugün başlayan ve iki gün sürecek toplantısında daha fazla parasal destek sağlayacağı yönündeki beklenti doları baskıladı. Bu sayede EURUSD paritesi 1.2882 seviyesinden toparlanarak 1.2940 seviyesine yükseldi, bugün de 1.2950'den işlem görüyor.

Bugün Asya'da sabah saatlerinde daha zayıf olan piyasaların gün aynı iyimser beklentilerin yanı sıra açıklanacak tarım-dışı istihdam verilerinin de olumlu geleceği beklentiler ile Japonya hariç diğer borsalarda ortalama %0.25-%0.50 arasında değer kazanımları mevcut. ABD vadelileri yatay seyrederken, Avrupa borsalarının ise güne ortalama %0.25 civarında alıcılı başlaması bekleniyor. Gösterge tahvilin faizi dün %5.75 seviyesinden kapanmasının ardından bugün tezgâhüstü piyasada %5.74-%5.77 bandında işlem görüyor.

Bugün yatay açılmasını beklediğimiz endeksin son dönemde sıklıkla gördüğümüz ve ikinci seansın ortasından itibaren gelen güçlü alım dalgasının bir yenisi ile karşılaşıp karşılaşmayacağını izleyeceğiz.

Yukarı