İMKB Piyasa Beklentisi

10.12.2012

İMKB-100 Endeksi Perşembe günü dışında geçtiğimiz haftanın her günü yükseliş kaydetti ve %4.4 değer kazandı. Özellikle haftanın ilk iki gününde ABD'deki mali uçurum tedirginliği nedeniyle küresel piyasalarda gözlenen değer kayıplarına karşın İMKB'nin %3.3 değer kazanması oldukça dikkat çekti.
MSCI Endekslerindeki 30 Kasım tarihindeki kapsam değişikliği sonrasında ağırlığı artan HALKB hissesi ve endekslere yeni giren TOASO hissesi, beklentilerin önceden fiyatlanmış olmasına bağlı olarak haftayı ortalama %1.0'e yakın yükselişle tamamlayarak endeksin gerisinde kalırken, ortalama %9.0 yükselen VAKBN ve YKBNK, %5.5 yükselen ISCTR, %11 yükselen TYHAO, %8.0 yükselen TCELL, %7.0 yükselen SAHOL ve KCHOL hisseleri ile %14.5 yükselen MGROS hisseleri endeksi yukarıya taşıyan hisseler oldu. Gösterge tahvilin faizi, İMKB'nin gösterdiği performansa benzer şekilde haftanın ilk iki gününde 20 baz puan birden gevşeyerek %5.73 seviyesine kadar geriledi. Ancak haftanın devamında İMKB'deki iyimserliğe katılmadı ve Salı gününe göre 3 baz puan yükselerek haftayı %5.76'dan tamamladı. İMKB ise yükselişine özellikle saat 15.30'dan sonra gelen sert alım dalgaları ile oldukça oynak bir yapıda devam etti.

Asya ve Avrupa borsaları geçtiğimiz hafta ortalama %1.0 değer kazanarak üçüncü haftayı da artıda tamamlarken, %1.5 yükselen DAX Endeksi son beş yılın zirvesini gördü. ABD borsaları ise Cuma günü açıklanan ABD tarım-dışı istihdam verisinin beklentileri aşmasının ardından tüketici güven endeksinin beklentilerin oldukça altında kalması nedeniyle dalgalı seyretmesine rağmen günü %0.29, haftayı ise %0.15 artıda tamamlayarak üst üste üçüncü hafta da değer kazandı. Nasdaq Endeksi ise Apple hissesinin %9.0'luk değer kaybı ile teknik açıdan yeniden ayı piyasasına girmesi nedeniyle %1.4 ekside kapandı. Genel olarak baktığımızda ABD borsalarının halen 22 Ağustos tarihindeki seviyelerinde olduğu, İMKB'nin ise aynı tarihe göre 10.000 puan yukarıda olduğunu görüyoruz.

ABD'de mali uçurum görüşmelerinde henüz bir sonuca ulaşılamaması, ECB'nin faiz oranını sabit bıraktığı toplantısının ardından Euro bölgesi için karamsar bir tablo çizmesi ve Almanya'nın 2013 yılı büyüme tahminin Bundesbank tarafından %1.6'dan %0.4'e revize edilmesi hafta boyunca piyasalarda etkili olan gelişmeler oldu. EURUSD paritesi yukarıdaki gelişmelere paralel 1.3125'ten 1.2925 seviyesine %1.5 değer kaybetti, hafta sonunda İtalya'da Başbakan Monti'nin bütçe görüşmelerinin ardından istifa edeceğini açıklaması sonrasında ise 1.2880 seviyesini gördü. İspanya 10-yıllık tahvil faiz oranı haftayı 16 baz puan artışla %5.47'den tamamlarken, İtalyan 10-yıllıkları 4 baz puan geriledi.
Petrol fiyatları %3.6 düşerken, Altın fiyatları ABD tarım-dışı raporunun güçlü gelmesi ile birlikte Cuma günü bir ara son bir ayın en düşüğü olan 1.684 dolara kadar geriledi, ancak devamında hemen toparlanarak haftayı 1.705 dolar seviyesinden yatay tamamladı.

Bugün Çin'de açıklanan son ekonomik verilerin olumlu etkisi ile Çin borsalarının yükseldiği, diğer Asya borsalarında ise yatay bir seyir olduğu gözleniyor. ABD vadelileri yatay seviyede işlem görüyor. Avrupa borsalarının ise güne ortalama %0.10-%0.15 civarında alıcılı başlaması bekleniyor. Gösterge tahvilin faizi bugün tezgâhüstü piyasada %5.75-%5.78 bandında işlem görüyor.

Bugün yatay açılmasını beklediğimiz endeksin 76.000 seviyesinin ne ölçüde destek olmaya devam edeceğini takip ediyoruz.

Yukarı