İMKB Piyasa Beklentisi

04.12.2012

Geçtiğimiz ayı %0.57 oranında sınırlı yükselişle tamamlayan İMKB, Aralık ayına %1.70 yükselerek başladı. Tarihi zirvesini yenileyen ve 74.298 seviyesinden kapanan endeksin işlem hacmi ise 3.017mn TL ile aylık ortalamasının %15 üzerinde gerçekleşti. Endeksin dünkü hızlı yükselişinde beklentilerin oldukça altında kalan enflasyon rakamı sonrasında gösterge faizin %5.78 ile tarihi en düşük seviyeyi görmesi etkili oldu.

Açıklanan Kasım ayı TÜFE verisi, gıda fiyatlarındaki negatif değişim nedeniyle %0.38 ile %0.90 olan beklentilerin oldukça altında kaldı ve yıllık enflasyonu 1.4 yüzde puan düşüşle %6.37 seviyesine geriletti. Enflasyondaki sert düşüş ve faiz oranlarının dünya genelinde bir süredir aşağı yönlü seyir izliyor olması, TCMB'den beklenen faiz indirimi öngörülerini destekledi. Bugün açıklanacak olan Kasım ayı reel efektif kur endeksinin TCMB'nin faiz kararı açısından önem taşıdığını düşünüyoruz. Hatırlanacağı üzere Erdem Başçı, reel efektif kur endeksinin 120-125 arasında değer alması halinde TCMB olarak tepki verebileceklerini açıklamıştı.

Yurt dışında ise İspanya'nın AB'den bankaları için mali yardım ödeneğine resmi başvuruda bulunmasının ardından, EURUSD paritesi 1.3075 ile son altı haftanın yeni zirvesini görürken, Avrupa borsaları da ortalama %0.18 değer kazandı. ABD borsaları ise açıklanan Kasım ayı ISM imalât endeksinin büyüme beklentilerinin tersine daralma kaydetmesi nedeniyle %0.48 düştü. Endeksin son üç yılın en düşük değerini alması, ABD'de ekonomik büyümeye dair endişeleri güçlendirdi.

Çin'de dün açıklanan imalât PMI verilerinin beklentilerin altında kalmasına rağmen 50 seviyesinin üzerinde gelmesi ekonomik toparlanmaya işaret ederken, Avrupa imalat sektöründe açıklanan PMI verileri daralmanın beklenenden yavaş olduğunu gösterdi. ABD'de açıklanan ISM verisi ise beklenmedik bir daralmaya işaret etti.

Asya piyasalarında dün eksi kapanan borsaların bugün hafif artıda, artı kapananların ise hafif ekside olduğu bir görünüm mevcut. ABD vadelileri dünkü değer kayıplarının üzerine bugün de %0.20 oranında ekside seyrederken, Avrupa borsalarının da güne ortalama %0.25 oranında satıcılı başlaması bekleniyor. Gösterge tahvilin faizi dün 11 baz puan düşerek %5.82 seviyesinden kapanmasının ardından bugün tezgâhüstü piyasada ise %5.81-%5.84 bandında işlem görüyor.

Endeksin bugün zayıf açılmasının ardından günü ekside tamamlayabileceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı