İMKB Piyasa Beklentisi

12.11.2012

Bir önceki haftayı, kazandığı puanların 2/3'ünü geri vererek kapatan ve teknik açıdan zayıflama sinyali veren endeks, geçtiğimiz haftaya bu satış baskısı altında başladı ve Pazartesi günü ilk seansta 71.000 seviyesine kadar geriledi. Ancak öğlen arasında gelen Fitch haberi ile birlikte yön değiştiren endeks, haftanın devamında ise sürpriz olumlu haber etkisini sindirmeye çalışan dalgalı bir seyir izledi. Haftayı TL ve USD bazında eşit %0.56 oranında değer kazanarak tamamlayan İMKB, küresel piyasalardaki genel trende uyumsuz ve bir üzerinde, bir gerisinde kalan hareketini sürdürdü.

Avrupa ve ABD borsaları, geçtiğimiz hafta USD bazında ortalama %2.5 oranında değer kaybederken, gelişmekte olan ülke borsaları da %1.13 oranında düştü. Genel olarak bakıldığında gelişmiş ve gelişmekte olan ülke piyasalarının, 2012 yılı zirve seviyelerini Eylül ayı ortasında veya sonunda test etmelerinin ardından bir hafta düşüş, bir hafta yükseliş şeklinde ilerlediği görülüyor. Son altı-yedi haftadır bu şekilde ilerleyen küresel piyasalarda geçtiğimiz hafta da bu anlamda bir istisna olmadı.

ABD başkanlık seçimi sonrasında Kongre'de Cumhuriyetçiler ile Demokratlar arasındaki bölünmüş yapının devam etmesi, geçtiğimiz hafta riskten kaçış eğilimini güçlendirdi. 2013'te devreye girecek vergi artışları ile harcama kesintileri paketi (mali uçurum) üzerinde anlaşma sağlanamayacağı ve siyasi tansiyonun yeniden tırmanacağı korkusu, yatırımcıların riskli varlıklardan çıkarak sabit getirili varlıklara yönelmesine neden oldu. ABD borsaları seçimin hemen ertesinde %2.4, bir sonraki gün ise %1.0 daha düşerek tepki verirken, ABD 10-yıllık tahvil faiz oranları da 15 baz puan gevşedi. Azalan risk iştahı ile birlikte EURUSD paritesi 1.2700'nin altına kadar gerilerken, Altın fiyatları da dört haftalık peş peşe düşüşüne son verdi ve haftayı %3.4 yükselişle kapattı. Ayrıca Yunanistan'a sağlanacak 31.5 milyar EUR tutarındaki kredi diliminin serbest bırakılmasına ilişkin belirsizlik de etkili oldu. Bugün AB Maliye Bakanları toplantısında Yunanistan'a ilişkin nihai bir karar alınması beklenmese de Cuma günkü 5 milyar EUR tutarındaki tahvil itfasının sorunsuz atlatılması için bir yol aranacağı tahmin ediliyor.

Bugün Asya borsaları, Japonya'nın 3Ç12 döneminde bir önceki döneme göre %0.9 daraldığı haberi ile negatif bölgede seyrediyor. ABD vadelileri %0.15 artıda işlem görüyor. Avrupa borsalarının da yatay açılması bekleniyor. Gösterge tahvilin faizi ise Cuma günü %6.57 seviyesinden kapanmasının ardından bugün tezgâhüstü piyasada %6.56-%6.60 aralığında işlem görüyor.


Endeksin güne yatay başlamasının ardından artıda kapanmaya çalışan bir seyir izleyeceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı