İMKB Piyasa Beklentisi

17.10.2012

İMKB-100 Endeksi dünkü %0.73 oranındaki yükselişiyle birlikte 9 işlem günü boyunca aralıksız yükselirken, 70.281 ile de yeni bir 2012 yılı kapanış rekoru kırdı. Endeksin son dönemdeki yükselişinde en güçlü etken olan bankacılık sektörü hisseleri, iki günlük gerilemesinin ardından dün yeniden %0.83 oranında yükselirken, işlem hacmi haftalık ortalamasının altında kalmaya devam etti. Ayrıca son üç işlem gününde açılış fiyatının altında kapanarak teknik açıdan yorgunluk sinyali vermeyi sürdürdü. Benzer bir durum yükseliş ivmesi giderek düşen İMKB-100 Endeksi için de geçerlidir. İki gün önce açılış fiyatının altında kapanan endeks, dün de açılış fiyatının hemen üzerinde kapanmış ve gördüğü en yükseğin de %0.48 altında kalmıştır.

Mevcut teknik zayıflama sinyallerini göz önüne aldığımızda ve bugün ile birlikte 10. kez üst üste yükselme olasılığının istatistiksel açıdan oldukça zayıflamış olduğunu hesaba kattığımızda, endeksin kâr satışları ile günü ekside kapatabileceğini tahmin ediyoruz.

Yurt dışı piyasalarda dün özellikle İspanya'nın mali yardım isteme kararı almaya yaklaştığı söylentisi ile ABD sanayi üretimi verisinin beklentilerin üzerinde gelmesi etkili oldu. Avrupa borsaları %1.5'e yakın, ABD borsaları ise %1.0 civarında yükseldi. NY Times gazetesine konuşan kaynaklar, İspanya Başbakanı Rajoy'un birkaç hafta içinde mali yardım başvurusu kararını netleştireceğini, ancak piyasa koşullarının uygun olması durumunda yardım başvurusunda bulunmayabileceğini bildirdi.

Rajoy'un dün Almanya Başbakanı Merkel ile geç saatlerde bir telefon konuşması yaptığı ve bu tür dedikodulara itibar etmemesini istediği söyleniyor. TSİ 24.00'ten sonra ise Moody's'in İspanya'nın yatırım yapılabilir seviyenin bir basamak üzerinde ve negatif izlemede tuttuğu kredi notunu değiştirmediği haberi geldi.

ABD'deki olumlu ekonomik veriler ile Avrupa'da İspanya'ya ilişkin gelişmeleri bugün fiyatlayan Asya piyasalarında ortalama %0.25 ve %1.25 civarında yükseldiği gözleniyor. ABD vadelileri %0.15-%0.20 ekside seyrediyor. Avrupa borsalarının ise güne %0.25 civarında alıcılı başlaması bekleniyor. Gösterge tahvilin faizi dün yeniden yapılan ihracının başarılı geçmesiyle birlikte 11 baz puan düşerek %7.44 seviyesinden kapanmasının ardından, bugün tezgâhüstü piyasada %7.38-%7.41 bandında işlem görüyor.

Endeksin dün 281 puan üzerinde kapandığı 70.000 direncinin, bugün de üzerinde kapanıp kapanamayacağını izleyeceğiz.

Yukarı