İMKB Piyasa Beklentisi

15.10.2012

Hızlı başladığı Ekim ayının ilk haftasında sadece tek bir gün değer kaybeden İMKB-100 Endeksi, geçtiğimiz hafta ise bir gün bile ekside kapanmadı. Haftanın dört gününde düşen yurt dışı piyasalara karşın haftanın beş gününde yükselen ve %3.3 değer kazanan endeks, son iki günde ise iki kez 2012 yılı kapanış rekorunu yeniledi ve 66.903 ile 2012 yılının zirvesinden kapandı. Bir önceki hafta %4.15 oranında yükselen bankacılık sektörü hisseleri, geçtiğimiz hafta %5.15 daha yükselirken, sanayi hisseleri de %0.7 geriledikleri önceki haftanın ardından geçtiğimiz haftayı %1.7 değer kazanarak tamamladı.
ABD, Avrupa ve Dünya borsaları geçtiğimiz hafta ortalama %2.0 düşmesine karşın, İMKB %3.3 yükseldi. Gelişmekte olan ülke borsaları ise sadece bir gün artıda kapandıkları haftayı, ortalama %0.9 değer kaybı ile tamamladı. Hafta boyunca yurt dışı piyasalarda IMF ve Dünya Bankasının küresel ekonomik büyümeye ilişkin tahminlerini aşağı yönde revize etmeleri etkili olurken, açıklanan 3Ç12 şirket bilançoları da yatırımcıları tatmin etmedi. Bilançosunu açıklanan Alcoa, reel sektör tarafındaki büyümenin yavaşladığına, JP Morgan ve Wells Fargo ise büyük bankaların kâr marjlarındaki daralmaya işaret etti. Ayrıca Apple hisselerinin son üç haftadır üst üste gerileyerek %10 değer kaybetmesi dikkat çekti.
Yurt içi piyasalarda ise kredi derecelendirme kuruluşlarından peş peşe Türkiye'nin kredi notuna yönelik gelen açıklamalar, piyasalarda not artışının bir habercisi olarak yorumlandı ve geçtiğimiz hafta İMKB'nin dünyanın en çok kazandıran borsası olmasını sağladı.
EURUSD paritesi 1.3035'ten başladığı haftada S&P'nin İspanya'nın kredi notunu iki basamak birden düşürmesi sonrasında 1.2826 seviyesine kadar geriledi. Ancak kredi notundaki bu düşüşün İspanya'yı mali yardım için başvurmaya zorlayacağı yönündeki yorumlar ile yeniden 1.2952'ye kadar yükseldi. Bugün ise 1.2905 seviyesinden işlem görüyor. İspanya'da yerel seçimlerin yapılacağı 21 Ekim tarihinden önce bir yardım başvurusunda bulunma ihtimali zayıf görülüyor. İspanya'nın olası mali yardım başvurusunun ise Yunanistan'ın yeniden revize edilmesini istediği borç programı ile Güney Kıbrıs'ın kurtarma paketi ihtiyacı çerçevesinde büyük bir paket olarak ele alınması bekleniyor.
Türkiye ile Suriye arasında Rusya'dan Suriye'ye giderken Ankara Esenboğa Havalimanı'na indirilen Suriye uçağı sonrasında artan gerilim nedeniyle Brent türü ham petrol fiyatları, 115.5 dolar seviyelerini zorladı. Uçakta el konulan malzemelere ilişkin Türk tarafı mevzuata uygun olmadığı, Rus tarafı ise uygun olduğu açıklaması yaptı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 15 Ekim olarak planlanan ziyareti 3 Aralık'a ertelendi.
Asya piyasalarında Japonya dışında negatif bir tablo olduğu göze çarpıyor. ABD vadelileri yatay seyrediyor. Avrupa borsalarının ise güne yatay/hafif satıcılı başlaması bekleniyor. Gösterge tahvilin faizi Cuma günü 2 baz puan düşüşle %7.57 seviyesinden kapanmasının ardından bugün tezgâhüstü piyasada ise %7.57-%7.59 bandında işlem görüyor.

Bugün yatay açılmasını beklediğimiz endeksin, son dönemdeki hızlı yükselişini 69.000-69.500 aralığında konsolide olarak sindirmeye çalışacağını tahmin ediyoruz.

Yukarı