İMKB Piyasa Beklentisi

08.10.2012

Eylül ayını yurt dışı piyasaların gerisinde kalarak tamamlayan İMKB-100 Endeksi, Ekim ayının ilk haftasına ise Suriye gerginliğe rağmen güçlü başladı ve hafta bazında %1.5 değer kazandı. Ortalama %0.7 yükselen gelişmekte olan ülkelerin üzerinde performans gösteren endeks, sırasıyla %1.4 ve %1.6 artan ABD ve Dünya borsalarına ise paralel bir seyir izledi; %2.62 değer kazanan Avrupa borsalarının ise altında kaldı.

Geçtiğimiz hafta sanayi sektörü hisselerinin ortalama %0.73 düşmesine karşın endeksi yukarı taşıyan unsur, %4.15 oranında yükselen bankacılık sektörü hisseleri oldu. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz ayda ise tam tersi bir durum yaşanmış, sanayi hisselerindeki %0.9'luk yükselişe karşın banka hisselerindeki %3.1'lik kayıp, endeksin %1.44 oranında değer kaybetmesine neden olmuştu. Sanayi hisselerindeki değişimden ziyade banka hisselerindeki değişimin, endeksin yönü üzerinde asıl belirleyici olduğu son derece açıktır. Örneğin geçtiğimiz hafta yaklaşık 1.000 puan yükselen endekse 621 puanlık katkıyı AKBNK ve 417 puanlık katkıyı da GARAN hisseleri sağlamıştır. Bu açıdan bakıldığında bu iki hisse dışında kalan diğer 98 tane hissenin haftalık değişimlerinin endekse toplam katkısının sıfırdan küçük olduğu görülebilir.

Hafta içinde Suriye tezkeresinin Meclis'teki oylaması esnasında yurt içi piyasalarda yaşanan korku dalgası ile döviz sepeti ve dolar kurunda sert bir yükseliş gözlenmişti. Ancak gerginliğin aynı gün içinde yumuşamasıyla birlikte teknik açıdan kritik görülen seviyelerinin hemen üzerinden geri dönen döviz sepeti ve dolar kuru, Cuma günü piyasaların kapanışının ardından tekrar hareketlendi. Cuma günü saat 17:30 itibarıyla 1.7950'den işlem gören dolar kuru, gece yarısı 1.8078 seviyesine kadar yükselirken, aynı şekilde 2.07'nin hemen altında işlem gören döviz sepeti de 2.0822 seviyesini test etti. Özellikle Ağustos ortasındaki 1.985 eviyesinden itibaren yükselen döviz sepetinin, 2.05'ten başladığı Eylül ayını 2.06'dan tamamlamasının ardından, Ekim ayının ilk haftasını da kritik direnci olan 2.075 seviyesinin üzerinde tamamlamış olması teknik açıdan yükseliş dinamiğinin giderek güçlendiğine işaret etmektedir. Benzer şekilde dolar kurunun da haftayı 200-günlük basit ve ağırlıklı HO'larının üzerinde tamamlamış olması önemlidir. Ancak dolar kurunun zaman zaman 200-günlük HO'sını aşan kısa dönemli yükselişler sergilemesi nedeniyle teknik açıdan yükseliş baskısı oluşturabilmesi için bu hafta boyunca 1.8050-1.8100 bandının üst sınırında seyretmeye devam etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu noktada Suriye tarafından hafta sonunda da Akçakale'ye top mermisi düşmesi ve Türkiye'nin de buna karşılık vermesi ile birlikte devam eden gerginliğin belirleyici olacağını düşünüyoruz.

Haftanın ilk günü 18-19 Ekim tarihlerindeki AB Zirvesi öncesinde AB üyesi ülkelerin Maliye Bakanları toplanıyor. Toplantıda İspanya'nın finansman sorunu ile ortak bankacılık konularının ele alınması bekleniyor. Bugün aynı zamanda AB Başkanlık Zirvesi ile ESM yöneticilerinin ilk toplantısı da gerçekleşecek. Japonya borsasının tatil nedeniyle kapalı olduğu Asya piyasalarında bir hafta aradan sonra açılan Çin borsası ve G. Kore borsası %0.65, Sensex ise %0.40 aşağıda işlem görüyor. ABD vadelileri %0.20 ekside seyrediyor. Avrupa borsalarının ise güne %0.25-%0.50 oranında satıcılı başlaması bekleniyor. Gösterge tahvilin faizi Cuma günü 4 düşerek haftayı %7.57' seviyesinden yatay kapatmasının ardından bugün tezgâhüstü piyasada ise %7.60-%7.62 bandında işlem görüyor.

Bir önceki haftayı takip ettiğimiz 66.500-600 kritik desteğinin hemen altında kapatan endeks, geçtiğimiz hafta Perşembe günü de bu desteğinin hemen altında kapanmasının ardından Cuma günü itibarıyla üzerinde tutunmayı başardı. Aynı başarıyı bugün de sürdürüp sürdüremeyeceğini takip edeceğiz.

Yukarı