İMKB Piyasa Beklentisi

05.09.2012

İMKB-100 Endeksi önceki gün sadece %0.24 değer kaybı ile yurt dışı piyasaların gerisinde kalırken, dün %0.46 düşmesine rağmen yurt dışı piyasaların üzerinde performans gösterdi. Endeksin değer kaybının tamamı II. seansta gerçekleşti. II. seanstaki işlem hacmi ise ilk seansın altında kaldı.

ABD'de ISM imalat endeksi Ağustos'ta 49.6 değerini alarak beklentilerin altında kaldı. ABD'de üretim verilerinin Ağustos ayında son üç yılın en hızlı düşüşünü yaşadığını göstermesinin ardından küresel borsalardaki zayıf seyir güçlendi. ABD borsaları gün içinde %0.5'in üzerinde değer kaybetti, ancak Apple'ın 12 Eylül yeni ürününü tanıtacağı haberleriyle kayıplar gün sonunda %0.10 ile sınırlı kaldı. Avrupa borsalarındaki kayıplar ise %1.0'i aştı.

Avrupa Merkez Bankası'nın yarın yapılacak toplantısı ve ABD'de Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisi öncesinde küresel piyasalarda temkinli ve bir miktar tedirgin bir seyir izleniyor. ECB Başkanı Mario Draghi'nin 6 Eylül'deki faiz toplantısında borç sorunu yaşayan ülkelerin borçlanma maliyetini düşürmeye yönelik planlar açıklaması bekleniyor. Ancak birlik içinde özellikle Almanya merkez bankası başkanının karşı çıkışları nedeniyle ECB'nin bu ölçüde radikal bir adım atamayabileceği olasılığı, piyasa oyuncularını risklerini minimize etmeye itiyor.

Bugüne baktığımızda dünyanın ikinci büyük paket teslim şirketi olan FedEx'in piyasa kapanışının ardından bazı tahminlerini, küresel ekonomideki zayıflık ve bunun satışlara zarar vermesi nedeniyle aşağı çektiğini görüyoruz. Çeşitli sektörlere hizmet vermesi açısından ekonomideki durumu yansıttığı kabul edilen FedEx'in hisseleri vadeli işlemlerde %4 değer kaybı ile işlem görüyor.

Asya borsalarının, bugün ortalama %0.75 değer kaybı ile son beş haftanın en düşük seviyesine gerilediği görülüyor. ABD vadelileri şu saatlerde %0.35 ekside işlem görüyor. Avrupa borsalarının ise güne hafif çaplı yükselişler ile başlaması bekleniyor. Dün 12 baz puan düşen ve %7.63 seviyesinden kapanan gösterge tahvilin faizi, bugün tezgâhüstü piyasada %7.62-%7.66 bandında işlem görüyor.

Endeksin yatay açılmasının ardından dün altında kapandığı 67.000 seviyesinin bugün ikinici gün altında kalıp kalamayacağını izleyeceğiz.

Yukarı