İMKB Piyasa Beklentisi

27.08.2012

Geçtiğimiz kısa hafta içinde altı seans işlem gören İMKB-100 Endeksi, beş seans boyunca yurt dışı piyasalara görece üstte performans sergiledikten sonra, Cuma günü son seansta %0.86 düştü ve görece geride kaldı. Ancak hafta bazında bakıldığında sadece %0.16 gerileyen İMKB-100 Endeksi, ortalama %0.9 gerileyen ABD borsalarına ve %1.77 düşen Avrupa Stoxx-600 Endeksine görece daha dirençli kalmayı başardı.

ABD borsaları hafta içinde son dört yılın en yükseğine ulaşmasının ardından gelen kâr satışları ile altı haftalık yükselişine son verirken, Avrupa borsalarında da üst üste 11 hafta boyunca devam eden soluksuz yükselişler, geçtiğimiz hafta yerini kâr satışlarına bıraktı. Açıklanan son Fed tutanaklarında parasal genişlemeye destek veren komite üyelerinin sayıca artması ve ECB'nin tahvil faiz oranlarına bir sınırlama getireceği yönündeki spekülasyonlar, geçtiğimiz hafta piyasa oyuncuları tarafından olumlu karşılansa da Perşembe günü Bullard'ın konuşması kâr satışları için bahane edildi. Cuma günü Bullard'ın tam tersi yönde açıklamalarda bulunan Evans'a ise piyasalar itibar etmedi. Diğer yandan Bernanke'nin kıdemli bir kongre üyesine gönderdiği mektupta parasal genişleme adımlarını savunması, Cuma günü kapanışa doğru piyasaları yeşile boyadı fakat hafta bazında değer kaybetmesine engel olamadı. Risk iştahı göstergesi kabul edilen EUR/USD paritesi, %1.46 değer kazanarak haftayı 1.250 seviyesinin üzerinde tamamladı. İspanya ve İtalya 10-yıllık tahvil faiz oranları ise ortalama 7'şer baz puan gerileyerek sırasıyla %6.4 ve %5.7 seviyelerinden kapandı.

ABD'de konut sektörünün bir süredir düzelme işareti veren görünümü ise geçtiğimiz hafta gelen olumlu veriler ile desteklendi. Bu hafta içinde açıklanacak S&P/Case-Shiller Konut Fiyatları Endeksinin de 2010 yılından itibaren ilk kez yıl bazında artış kaydedeceği tahmin ediliyor. Ayrıca yine hafta içinde açıklanacak olan ABD 2Ç12 büyüme verisinin de %1.5 olan ilk tahminlerin üzerinde %1.7 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. Haftanın son gününde ise Fed Başkanı Bernanke'nin Jackson Hole'da yapacağı konuşma, merakla bekleniyor. Bernanke'nin Temmuz ayında Kongre'de renk vermeyen sunumunda olduğu gibi "Fed gerektiğinde harekete geçmeye hazır" şeklinde basmakalıp ifade içeren bir konuşma yapması durumunda ise piyasaların tatmin olmayacağı tahmin ediliyor.

TCMB Başkanı Erdem Başçı ise Ekonomi Muhabirleri Derneği ile hafta sonunda yaptığı toplantıda Temmuz ayından itibaren ekonomik verilerde bir miktar yavaşlama görüldüğünü, OVP'deki %4'lük büyüme öngörüsünde aşağı yönlü risklerin arttığını söyledi.

Asya borsaları, bugün dalgalı işlemlerin ardından şu saatlerde karışık seyrediyor. ABD vadelileri yatay seyrediyor. Bugün İngiltere borsasının tatil nedeniyle kapalı olacağı Avrupa borsalarının ise güne yatay başlaması bekleniyor. Cuma günü 11 baz puan birden artarak %7.81 seviyesinden kapanan gösterge tahvilin faizi, tezgâhüstü piyasada %7.77-%7.80 bandından işlem görüyor.

Endeksin yurt dışı piyasalardaki yatay görünüme paralel olarak bugün yatay ve sakin bir seyir izlemesini bekliyoruz.

Yukarı