İMKB Piyasa Beklentisi

22.08.2012

İMKB'nin kapalı olduğu haftanın ilk iki gününde, ABD borsaları hafif gerilerken Avrupa borsaları ise ortalama %0.75'e yakın yükseldi. Bugün ABD vadelilerinin %0.20-%0.25 aralığında ekside olduğunu görüyoruz, Avrupa borsalarının ise ortalama %0.70 civarında satıcılı açılacağı tahmin ediliyor. Asya borsalarının ise bugün, Japonya'nın Temmuz ayı dış ticaret açığının beklentilerin üzerinde gelmesinin etkisiyle ortalama %0.45 değer kaybettiği gözleniyor.

Japonya'nın başta Avrupa'ya yapılan ihracatının geçtiğimiz yıla oranla %25 gerilemesi nedeniyle Temmuz ayında eksi %2.9 beklenen ihracatı, son altı ayın en düşüğü olan eksi %8.9 seviyesinde gerçekleşti ve global ekonomik büyümeye ilişkin endişeleri yeniden gündeme getirdi. Diğer yandan bugün AB Maliye Bakanları Başkanı Jean-Claude Juncker'in Atina'da Yunanistan Başbakanı Samaras'ı ziyaret edecek olması, ardından da Samaras'ın Cuma günü Merkel ile görüşmek üzere Almanya'ya hareket edecek olması, Avrupa borç sorununa ilişkin çözüm beklentilerini güçlendiriyor. Bu hafta Cumartesi günü ise Hollande ve Merkel'in bir araya gelmesi bekleniyor.

Angela Merkel'in partisinden kıdemli bir milletvekilinin, kurtarma paketi hedeflerine bağlı kalması halinde Yunanistan'ın borç koşullarının iyileştirilmesi noktasında bazı tavizlerin verilebileceğini ifade etmesi, EUR'nun güçlenmesini sağlıyor. Bu paralelde hafta başından itibaren %1.4 oranında yükselerek son altı haftanın zirvesine çıkan EUR/USD paritesi, bugün itibarıyla 1.2465 seviyesinde yatay işlem görüyor. Paritenin yükselişinde, ABD'de son dönemde açıklanan ekonomik verilerin güçlü gelmesi nedeniyle Fed'in 3. tur parasal genişlemeye gideceği beklentilerinin azalıyor olması da etkili oluyor. Bu nedenle yarın açıklanacak olan 01 Ağustos tarihli son faiz toplantısına ait Fed tutanaklarının bu anlamda önemli olacağını düşünüyoruz.

Bayram tatili sonrasında ilk işlemlerin sakin başladığı döviz cephesinde dolar, EUR/USD paritesindeki sert yükselişe bağlı olarak 1.7950 seviyesinden, Euro ise 2.2368 seviyesinden işlem görüyor. Cuma günü 1 baz puan düşüşle %7.73 seviyesinden kapanmasının ardından bugün tezgâhüstü piyasada %7.72-%7.75 bandından işlem görüyor.

Gaziantep'te Pazartesi günü bomba yüklü bir aracın patlaması sonucu dokuz kişinin ölümü ve 60'ın üzerinde kişinin yaralanmasına neden olan saldırının ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Tayyip Erdoğan ve muhalefet liderleri, bugün kente gidiyorlar.

Endeksin, güne zayıf başlamasının ardından 65.500 desteğinin üzerinde kapatıp kapatamayacağını takip ediyoruz.

Yukarı