İMKB Piyasa Beklentisi

14.08.2012

Geçtiğimiz hafta genel olarak yurt dışı piyasalardan daha zayıf bir seyir izleyen İMKB-100 Endeksi, Cuma günü kapanışa doğru gelen alımlar sonucu ise olumlu yönde ayrışmaya başlamıştı, dün de bu yöndeki ayrışmasını korudu. Ancak endeksi oluşturan toplam 100 hissenin dün sadece 22 tanesi değer kazandı, yarıdan fazlası ise değer kaybetti. Bankacılık hisselerinin yardımıyla günü yatay tamamlayan endeksin işlem hacmi ise son üç haftanın en düşüğü olan 1.370 mn TL seviyesinde gerçekleşti.

Yurt dışında üst üste 10. haftasını artıda tamamlayan Avrupa Stoxx-600 Endeksi dün %0.43 düşerken, üst üste beşinci haftasını artıda tamamlayan ABD borsalarındaki kayıp ise %0.15 ile sınırlı kaldı. Son altı gündür yükselen ve geçtiğimiz haftayı teknik açıdan önemli görülen 1400 seviyesinin üzerinde tamamlayan SP500 Endeksi Aralık-2010'dan bu yana en uzun süreli kazanımının ardından dün hafif geriledi. Gün içinde bir ara bir ara 1397 puana kadar gerileyen endeks, 1404 puandan kapandı.

Hafta sonunda İsrail Başbakanı'nın, İran'ı halen en büyük güvenlik tehdidi olarak görmeye devam ettiklerini açıklaması nedeniyle dün petrol fiyatları %2.5 oranında yükselerek 115$ seviyesini gördü. Son üç ayın en yükseğine ulaşan petrol fiyatları gün sonunda ise %1.25'lik değer artışıyla 113$ seviyesinden kapandı. EUR/USD paritesinin ise İtalya'nın 12-aylık ihalesine dün yüksek talep gelmesinin etkisiyle %0.33'lük artışı dikkat çekti.

Bugün Hazine'nin düzenleyeceği Ağustos ayının son ihalesi olan 11 Eylül 2013 vadeli kuponsuz tahvil ihracı öncesinde dün gösterge tahvilin faizinin 4 baz puan yükseldi. Yükselişte yabancı kaynaklı satışlar ile yerel bankaların pozisyon kapamaları etkili oldu. TCMB kayıtlarına göre DIBS tarafında yabancıların 03/08 ile biten hafta öncesindeki son 8 haftadır aralıksız olarak yaptıkları alımlar, toplamda 9.5 milyar dolara ulaşmıştı. Geçtiğimiz haftaya ait veriler ise Perşembe günü açıklanacak ve bu hafta içinde gösterge tahvilin faizi %7.47'den %7.84 seviyesine kadar yükseldi. Döviz cephesinde de dün yabancıların bir miktar TL'den çıktıkları gözlendi ve döviz sepeti %1.0'e yakın yükselerek 2.00 seviyesinin üzerine çıktı.

İMKB'de ise son dokuz haftadır nette alıcı konumunda olan ve toplamda 1.8 milyar dolarlık alım yapan yabancıların, bu cephede de bir miktar satıcı olmaları şaşırtıcı olamayacaktır. Geçtiğimiz hafta yurt dışı piyasalara görece zayıf kalan ve %0.27 değer kaybeden İMKB'de, bunun ilk işaretleri alınmış olabilir. Perşembe günü açıklanacak TCMB verilerinin bunu teyit edip etmediğini takip edeceğiz.

Bugüne baktığımızda Asya borsalarında ABD'de açıklanacak perakende verisinin yüksek geleceği beklentisiyle hafif olumlu bir tablo göze çarpıyor. Nikkei ve Kospi Endeksleri sırasıyla %0.40 ve %1.0 yukarıda olmasına karşın, Çin borsası yatay, Hindistan borsası ise %0.28 ekside işlem görüyor. ABD vadelileri yatay seyrediyor. Avrupa borsalarının ise %0.50 alıcılı açılması bekleniyor. Dün 4 baz puan yükselişle %7.88'den kapanan gösterge tahvilin faizi ise bugün tezgâhüstü piyasada %7.88-%7.91 bandında işlem görüyor.

Bugün alıcılı açılmasını beklediğimiz endeksin 65.200 direncinin üzerinde günü tamamlayıp tamamlayamayacağını takip edeceğiz.

Yukarı