İMKB Piyasa Beklentisi

07.08.2012

İMKB-100 Endeksi haftanın ilk gününe yükselişle başladı ve 66.000 seviyesini denemesinin ardından, günü %0.42 değer kazancı ile 2012 yılının en yükseği olan 65.576'dan kapattı. Ancak yurt dışı piyasalardaki yükseliş temposunun özellikle öğleden sonra artmasına karşın, endeksin ikinci seansta %0.51 değer kaybetmesi dikkat çekti.

Endeksin mum grafiklerinde dün itibarıyla oluşan "shooting star" formasyonu, bir süredir etkili olan alıcıların giderek güç kaybettiğine ve yavaş yavaş acılar ile satıcılar arasında bir denge oluştuğuna işaret etmektedir. Bu nedenle dün ikinci seans içinde etkili olmaya başlayan satıcıların bugün de etkili olmaya devam etmesi durumunda, endekste kısa vadeli bir düzeltmeden bahsetmenin mümkün olabileceğini düşünüyoruz.

Geçtiğimiz hafta ECB'den gelen açıklamaları Cuma günü daha serinkanlı değerlendiren ve sert yükselen Avrupa borsaları, dün de ortalama %0.60 değer kazanarak son dört ayın en yüksek seviyesine ulaştı. ABD borsaları da gün sonuna doğru artan satışlara rağmen, son üç ayın en yüksek seviyelerinden kapandı. İspanya'nın yakından takip edilen borçlanma maliyetleri ise gerilemeye devam etti; 10-yıllık tahvil faiz oranları geçtiğimiz hafta gördüğü %7.8'den dün %6.8'e inerken, sekiz işlem günü önce %7.14 olan 2-yıllıkları ise dün %3.5'ten işlem gördü. Hatırlanacağı üzere ECB Başkanı Mario Draghi, sorunlu Avrupa ülkelerinin borçlanma maliyetlerinin aşağı çekilmesi amacıyla kısa vadeli tahvil alımı yapabileceklerini açıklamıştı. Bu açıklamaların özellikle kısa vadeli tahvil faiz oranları üzerinde etkili olduğu gözleniyor, anca tahvil piyasalarına nasıl istikrar kazandırılacağı konusu belirsizliğini koruyor. Diğer yandan ECB'nin yarattığı beklentiler ile artan risk iştahı sayesinde dün EUR/USD paritesinin de 1.2444 ile son bir ayın en yüksek seviyesine ulaştığını görüyoruz, bugün ise işlemler 1.2390'dan geçiyor.

Bugüne baktığımızda Asya borsalarında ortalama %0.50 civarında değer artışlarının olduğunu görüyoruz. ABD vadelileri ise yatay seyrediyor. Avrupa borsalarının ise güne yatay/hafif aşağı yönlü bir başlangıç yapması bekleniyor. Dün 4 baz puan yükselen ve %7.53'ten kapanan gösterge tahvilin faizi, bugün tezgâhüstü piyasada %7.51-%7.55 bandında işlem görüyor. Dolar kuru ve döviz sepeti ise sırasıyla 1.7775 ve 1.9900 seviyelerinde yatay seyrediyor.

Bugün hafif satıcılı açılmasını beklediğimiz endeksin, günü açılış fiyatının altında tamamlaması halinde geri çekilmesinin bir süre daha devam edebileceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı