İMKB Piyasa Beklentisi

01.08.2012

Son günlerdeki yükselişler sonrası dün güne satıcılı başlayan İMKB-100 Endeksi özellikle günün ikinci yarısında artan satışlar ile günü %1.19 oranında kayıp ile 64.259 seviyesinden tamamladı. Hisse senedi piyasasındaki satıcılı seyre rağmen döviz ve tahvilde de değer kayıpları dikkat çekti. Dolar/TL kuru 1.79 seviyelerine gerilerken, gösterge tahvil de 7.62 ile günün en düşük seviyelerinden günü tamamladı.

Dün güne 718,5 mn TL düzeyinde gelen ve beklentilerin altında kalan Garanti Bankası bilançosu ile başlayan iç piyasalarda. $7,2 milyar ile beklentilere göre oldukça olumlu gelen Haziran ayı dış ticaret açığı önemli iç gündem maddeleri oldu. Olumlu gelen dış ticaret verisinin etkisi hisse senedi piyasalarında hissedilmezken, döviz ve faizde gevşeme eğilimi sürüyor.

Asya piyasaları, Çin'den gelen imalat PMI verisinin Haziran ayına göre düşmesinin etkisiyle ve merkez bankası toplantılarının öncesindeki gergin bekleyişle birlikte aşağı yönlü hareket etmeye başlasa da erken saatlerde yaşadıkları yükselişlerin etkisiyle düne göre yukarıda kalmaya devam ediyorlar. ABD piyasalarında ise FED'in politikasında büyük değişiklikler yapmayacağı beklentilerinin artması ile az da olsa düşüş görüldü. Avrupa borsalarında ise UBS ve BP'den beklentilerin altında gelen finansallarla birlikte düşüşe geçtiler. Ayrıca ECB'nin ne yapacağı konusundaki belirsizlikler de piyasalarda olumsuz bir hava oluşturdu.

Bugün Türkiye, Avrupa ve ABD'de Temmuz ayı imalat PMI verileri açıklanacak. Yatırımcılar, bu verileri yakından takip edecek olsa da aslında tüm dikkatlerinin FED'in bu akşam saat 21:15'te açıklanacak olan kararında olacağını tahmin ediyoruz. Ayrıca ABD'de açıklanacak olan ADP özel istihdam verisinin de Cuma günü açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisinin öncüsü olması açısından yatırımcıların yakından takip edeceklerini düşünüyoruz.

Bugüne baktığımızda Asya borsalarında karışık seyir etkili oluyor. Nikkei'de %1'e varan kayıplar görülürken, diğer piyasalarda %0.10-80 arasında yükselişlerin olduğunu gözlüyoruz. ABD vadelilerinde ise %0.11 oranında yükseliş görülüyor. Avrupa borsalarında ise güne satıcılı bir başlangıç bekleniyor. Tezgâhüstü piyasadaki dünü %7.62'ten tamamlayan gösterge tahvilin faizi, bugün ise %7.60-7.63 bandında işlem görüyor

Güne satıcılı başlamasını beklediğimiz endekste dün tutunmaya çalıştığımız 64.100 seviyesi destek konumunda olacaktır. Saatlik grafiklerde bazı kısa vadeli göstergelerin aşırı satım seviyesinde olması endekste 64.100'ün üzerinde tutunma çabasının ve tepki hareketlerinin görülme olasılığı güçlendirmesine rağmen bu seviyenin üzerinde kalınamaması halinde ise bir önceki zirvemiz olan 63.600'e kadar geri çekilme beklenebilir.


Endekste günlük işlemler için verebileceğimiz ilk direnç ise 64.750 seviyesi olarak izlenebilir.

Yukarı