İMKB Piyasa Beklentisi

26.07.2012

İMKB-100 Endeksi dün %0.66 değer kazandı ve yurt dışı piyasalardan pozitif yönde ayrışmasını sürdürdü. Öğleden önceki işlemlerde yorulma emareleri gösteren ve Avrupa borsalarına göre daha sınırlı bir yükseliş kaydeden İMKB'nin, öğleden sonra ise hızlanan alımlar ile yeniden güç kazandığı gözlendi. Bir önceki gün beklentilerin üzerinde kâr açıklayan HALKB'nin ardından dün de SKBNK'nın 2Ç12 bilançosunun olumlu gelmesi yükselişte etkili oldu. Avrupa ve ABD borsalarında ise gün içindeki zayıf yükselişler, gün sonuna doğru yatay döndü. Kapanış itibarıyla Avrupa borsaları %0.2 yükselirken, ABD borsaları günü karışık tamamladı. Beklentilerin altında kâr açıklayan ve %4.3 düşen Apple şirketi, Nasdaq ve S&P500 Endeksleri üzerinde negatif baskı oluştururken, Dow Jones Endeksinde yer alan Boeing ve Caterpillar şirketlerinin açıkladıkları olumlu kâr rakamları ise DJI'nin %0.47 yükselmesini sağladı.

Son üç gündür oldukça sert değer kaybeden Avrupa borsalarının dün sınırlı tepki vermesinde, ECB Yönetim Kurulu üyesi Nowotny'nin ve Fransa ile İspanya maliye bakanlarının ortak açıklamaları etkili oldu. ECB üyesi Nowotny, ESM'e bankacılık lisansı verilmesi gündeme gelebilir dedi. ESM'ye bankacılık lisansı verilmesi ECB'nin daha önce karşı çıktığı bir görüştü. Fransa ve İspanya maliye bakanları ise Euro bölgesinde istikrar sağlanması için ortak bankacılık denetim mekanizmasının benimsenmesi gerektiğini söylediler. Söz konusu açıklamalar sonrasında EUR/USD paritesi, gün içinde 1.2054 seviyesine kadar gerilemesinin ardından 1.2170 seviyesine kadar yükseldi. Yurt içi piyasaların kapandığı saatte ise 1.2125 seviyesinden işlem gören parite, bugüne ise 1.2143 seviyesinden başlıyor. Dolar kurunda işlemler 1.8250 direncinin altında 1.8220'den, döviz sepetinde ise 2.018'den geçiyor.

TCMB'nin saat 10:00'da basın toplantısı ile açıklayacağı yılın üçüncü enflasyon raporu, bugün piyasaların gündemindeki en önemli konu başlığı konumunda bulunuyor. Bu raporda TCMB'nin %6.5 olan yılsonu TÜFE tahminini, 50 baz puan kadar aşağı yönlü revize etmesi bekleniyor. Ancak enflasyon ölçümünde kullandığı fiyat sepetinin 1/4 ‘ünden fazlasını gıda fiyatlarının oluşturuyor olması ve son dönemde ise Mısır, Buğday, Soya Fasulyesi gibi tarımsal emtia ürünlerinde oldukça yüksek oranları artışlar kaydedilmiş olması, revizyonun daha sınırlı kalabileceğine işaret ediyor. Nisan Ayı enflasyon raporunda yıl sonu için %7.5 olarak tahmin edilen yıllık gıda enflasyonu şu aşamada %7.38 düzeyinde bulunuyor. Bu çerçevede baktığımızda eğer tarımsal emtia fiyatlarındaki artış kalıcı hale gelerek gıda enflasyonunda küresel ölçekte bir artışa yol açarsa, bunun para politikası adımlarında kısıtlayıcı bir etken olacağını düşünüyoruz.

Bugün Asya borsalarında ortalama %0.25-%0.75 arasında yükselişler olduğunu izliyoruz; Hindistan'da ise %0.13 oranında bir kayıp göze çarpıyor. Avrupa borsalarının yatay açılması bekleniyor. Gösterge tahvilin faizi dün 6 baz puan düşmesinin ve %7.89'dan kapanmasının ardından bugün tezgâhüstü piyasada %7.88 -%7.91 bandından geçiyor.


Bugün yatay açılmasını beklediğimiz endeksin, son iki gündür üzerinde kapandığı ve 61.300'den geçen %23.6 ilk Fibo. düzeltmesinin ne ölçüde destek işlevi görmeye devam edeceğini izleyeceğiz.

 

Yukarı