İMKB Piyasa Beklentisi

25.07.2012

İMKB-100 Endeksi dün %0.93 değer kazandı ve son iki gündür yurt dışı piyasalardan yarı-belirgin ölçüde devam eden olumlu yöndeki ayrışmasını daha belirgin hale getirdi. USD bazında hesaplanan MSCI Endeksleri kapsamında bakıldığında dün %0.75 düşen Avrupa ve %0.91 düşen ABD'ye karşın, Türkiye Endeksi %0.65 yükseldi ve Çek Cumhuriyeti'nin ardından dünyanın en çok kazandıranı oldu.

Gün içinde açıklanan imalat PMI verileri sabah Çin'de olumlu gelmesine rağmen, Avrupa ve ABD'de beklentilerin altında kaldı ve küresel piyasalardaki satış baskısını artırdı. Kurtarma paketine ihtiyacı olduğu yönündeki spekülasyonların giderek arttığı İspanya'da ise borsa %3.58 oranında daha düşerken son üç günlük kayıp %10.2 oldu; 10-yıllık tahvil faiz oranları dün yeni bir rekor daha kırdı ve 10 baz puan yükselişle %7.645'i gördü. İtalya'da da dünkü düşüşle birlikte son üç günlük kayıp %9.5 olurken, 10-yıllık tahvil faiz oranları da Ocak ayı ortasından itibaren en yüksek olan %6.60 seviyesine ulaştı.

Yurt içinde ise dolar kuru bir ara 1.8314 seviyesine kadar yükselirken, gösterge tahvilin faizi de %8.0 seviyesini test etti. Ancak günün ilerleyen saatlerinde son iki gündür sert satışların gözlendiği hisse senedi piyasalarına bir miktar tepki alımlarının geldiği gözlendi. Yurt içinde ise HALKB'nin 2Ç12 kârının beklentilerin üzerinde açıklanması, bankacılık sektörü hisseleri öncülüğünde İMKB'nin yükselişini destekledi.

ABD borsalarının kapanışının ardından beklentilerin tersine zayıf bilanço açıklayan Apple şirketi, yarattığı hayal kırıklığı nedeniyle bugün Asya borsalarında teknoloji hisselerini baskılıyor. Asya borsalarında ortalama %0.50-%1.0 arasında satıcılı bir seyir olduğu gözleniyor. Uzun bir aradan sonra ilk kez beklentilerin altında kâr açıklayan Apple nedeniyle teknoloji hisseleri ağırlıklı Nasdaq vadeli endeksi de %0.80 ekside seyrediyor. DJI ve SPX vadelileri ise ortalama %0.25 negatif seyrediyor. Avrupa borsalarının ise %0.5'ye yakın satıcılı açılması bekleniyor. Gösterge tahvilin faizi dün 9 baz puan daha yükselmesinin ve %7.95'den kapanmasının ardından bugün tezgâhüstü piyasada %7.95 -%8.00 bandından geçiyor.

Wall Street Journal gazetesinde yer alan bir haberde, FED yetkililerinin ekonomideki aktivite ve işe alımların canlandırılması için atılacak yeni adımlara biraz daha yaklaştıkları belirtildi. Son üç gündür 100 puanın üzerinde değer kaybeden Dow Jones Endeksi'nin yapılan bir istatiksel çalışmaya göre bugün yükselme olasılığının güçlü olduğundan bahsediliyor.

İspanya'nın borçlanma maliyetlerinin yükselmesi ve AB yetkililerinin de Yunanistan'ın mali yardımın öngördüğü koşulları yerine getirme umudunun zayıf olduğunu söylemeleri parite üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor. Dün 1.2062'den kapanan parite bugüne 1.2068'den başlıyor.

Son iki gündür takip ettiğimiz %23.6 ilk Fibo. düzeltmesinin dün hemen üzerinde kapanan endeksin, bugün satıcılı açılmasını bekliyoruz ve 61.000 desteğinin üzerinde kalıp kalamayacağını izliyoruz.

Yukarı