İMKB Piyasa Beklentisi

24.07.2012

Geçtiğimiz Cuma günü %1.0'in üzerinde değer kaybederek kapanan Avrupa ve ABD borsaları, dün de sert satışlara sahne oldu ve ortalamada %2.3 ve %0.9 oranında düşerek kapandı. İMKB'de ise geçtiğimiz cuma öğleden sonra itibarıyla başlayan yurt dışı piyasalardan olumlu yönde ayrışma motifi, dün de yarı-belirgin ölçüde devam etti. Bu durumun, son iki günde petrol fiyatlarında %4.0'e varan değer kayıplarının devamı halinde daha belirgin hale geleceğini tahmin ediyoruz. Hatırlanacağı üzere Haziran ayında yurt dışından oldukça olumlu yönde ayrışan İMKB, Temmuz ayı başından itibaren ise negatif yönde ayrışmaktaydı.

İspanya'da cuma günü Valencia'nın ardından dün de beş ayrı bölgenin daha merkezi hükümetten yardım talebinde bulunacağı haberleri, ülkenin yakın zamanda bir kurtarma paketine ihtiyaç duyabileceği beklentisini güçlendirdi. Bu durumun ilerde İtalya'ya da sirayet edebileceği kaygılarıyla birleşmesi dün özellikle Avrupa borsalarındaki satış baskısını güçlendirdi. İspanya'da finans hisselerinde açığa satışlar üç ay boyunca yasaklandı. Cuma günü %4.4 düşen İtalya borsası, dün bir ara %5.0'in üzerinde daha eksiye geçti. Benzer şekilde cuma günü %5.8 gerileyen İspanya borsası dün %5.5 daha düştü. Ancak gün içi en düşük seviyelerine göre sırasıyla %2.6 ve %4.6 toparlayan İtalya ve İspanya borsaları, günü %2.8 ve %1.1 kayıpla tamamladı. 10-yıllık tahvil faiz oranları ise İspanya'da cuma günü rekor yüksek seviyelere ulaşmasının ardından dün 30 baz puan daha yükselerek %7.57'yi gördü ve %7.46'dan kapandı.

Bugüne Moody's'in Almanya, Hollanda ve Lüksemburg'un kredi notu görünümlerini "durağan"dan "negatif"e düşürdüğü haberi ile başlıyoruz. Avrupa'daki borç krizinin etkilerinin bu ülkelerin ekonomileri için tehdit oluşturduğunu ifade eden Moody's, Yunanistan'ın Euro birliğinden çıkmasının ise finans sektörüne çok yüksek maliyetler yükleyebileceğini belirtti. Bugün İspanya ekonomi bakanı, Almanya maliye bakanı Wolfgang Schaeuble'yi ziyaret edecek. Görüşmenin detayıyla ilgili açıklama bulunmuyor. Aynı zamanda AB Komisyonu, ECB ve IMF'den oluşan Troyka heyeti bugün Yunanistan'ın reform sürecine ilişkin rapor hazırlamak üzere Atina'da olacak. Raporun sonuçlarının ise Eylül ayında açıklanması bekleniyor. Bugün ayrıca İspanya'nın 3-6 aylık kısa vadeli tahvil ihalesi bulunuyor.

Avrupa borsalarında dün yaşanan sert satışların bugün Asya borsalarına tam yansımadığını görüyoruz. Çin'de HSBC tarafından açıklanan Temmuz ayı imalat PMI endeksinin 49.5 ile son beş ayın en yüksek düzeyine ulaşması nedeniyle, Asya borsalarında nispeten yatay bir seyir izleniyor. ABD vadelileri ise %0.10 pozitif seyrediyor. Avrupa borsalarının ise %0.35 arasında artıda açılması bekleniyor. Tezgâhüstü piyasada dün 9 baz puan yükselen ve %7.86'dan kapanan gösterge tahvilin faizi, bugün %7.85 -%7.88 bandından geçiyor.

Bugün Çin'den sonra Avrupa ve ABD'de açıklanacak imalat PMI verilerini risk iştahı açısından belirleyici olacağını tahmin ediyoruz. Ayrıca Apple'ın açıklanacak dönem kârı takip edilecek.

Bugün hafif alıcılı açılmasını beklediğimiz endeksin, dün altında kapandığı ve son yükseliş dalgasının %23.6 ilk Fibo. düzeltmesinin geçtiği 61.300 desteğini aşıp aşamayacağını izleyeceğiz.

Yukarı