İMKB Piyasa Beklentisi

18.07.2012

Son iki gündür olduğu gibi dün de oldukça zayıf işlem hacmiyle neredeyse hiç değişim göstermeden seyreden İMKB-100 endeksi, saat 17:00'de başlayan Fed Başkanı Bernanke'nin konuşmasının ardından günü %0.32 ekside tamamladı. Gösterge tahvilin bileşik faizi, yarın yapılacak PPK toplantısı öncesinde, enflasyon beklentilerinin gerileyeceği beklentisiyle düşmeye devam ederken, dolar kuru ve döviz sepeti sakin kaldı.

Bernanke'nin sunumu öncesinde Fed'in para politikasını gevşetebileceği yönünde bir mesaj verebileceği beklentisiyle küresel piyasalarda gün boyunca temkinli bir iyimserlik gözlendi. Ancak Fed Başkanı'nın konuşmasında yeni bir parasal gevşeme sinyali vermemesi, piyasalardaki iyimserliğin yerini satışlara bırakmasına neden oldu. Ancak yurt içi piyasaların kapanmasının ardından alımlar yeniden etkili oldu ve Avrupa vadelileri ile ABD borsaları ortalama %0.50'nin üzerinde değer kazandı.

Bernanke'nin bugün de Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi'nde yapacağı açıklamalar bekleniyor. Piyasalarda, bankaların FED nezdinde tuttukları aşkın rezervlere verilen %0.25 oranındaki faizin aşağıya çekebileceğine dair beklentiler mevcuttu. Hatırlanacağı üzere ECB, 5 Temmuz'da politika faizini 25 baz puan indirimle %0.75'e çekmesinin yanı sıra bankaların O/N olarak nezdinde tuttukları fonlara uyguladığı %0.25 oranındaki faizleri de sıfırlamıştı. Bu yolla atıl fonları ekonomiye kazandırmayı amaçlayan ECB'nin ardından benzer bir hamlenin FED tarafından da gelebileceği tahmin ediliyordu. Ancak bu tür opsiyonları şimdilik masada bırakmayı tercih eden FED, ekonominin yeterli istihdamı yaratamaması halinde ise söz konusu faiz indiriminin yanı sıra varlık alımlarına konut kredisine dayalı olanları dahil edebileceğini açıkladı.

ABD'de açıklanan finansal şirketlerin 2Ç12 kâr rakamları beklentilerin üzerinde gelmeye devam ediyor. Bir önceki gün tahminlerin üzerinde net kâr açıklayan Citi'nin ardından, dün de Goldman Sachs'ın açıkladığı net kâr rakamı beklentileri aştı. Bugün de saat 17.00'de Bank of America 2Ç12 bilançosunu açıklayacak. Ancak ABD Kongresinde yürütülen LIBOR soruşturmasının Citi, JPMorgan ve Bank of America'yı kapsayabileceği yönündeki haberler nedeniyle finansal şirketlerin hisselerinin baskı altında kalabileceğini düşünüyoruz.

Asya'ya baktığımızda sabah saatlerinde olumlu seyreden borsaların şu saatlerde ortalama %0.50-%1.0 arasında değer kaybettiğini gözlüyoruz. ABD vadelileri %0.30 ekside seyrediyor. Avrupa borsalarının ise %0.50 civarında alıcılı açılması bekleniyor. Tezgâhüstü piyasadaki dün 5 baz puan gevşeyen ve %7.89'dan kapanan gösterge tahvilin faizi, bugün %7.86 -%7.90 bandından geçiyor.

Bugün yatay açılmasını beklediğimiz endeksin, 62.500 seviyesinin üğzerinde kalıp kalamayacağını izleyeceğiz.

Yukarı