İMKB Piyasa Beklentisi

06.07.2012

Piyasa Beklentisi
Dngiltere Merkez Bankasının tahvil alım programını 50 milyar GBP artırdığı haberi ve Çin
Merkez Bankasının gösterge borç verme faizini 31 baz puan indirerek %6'ya düsürdüğü
haberinin yanı sıra ECB'nin politika faizini 25 baz puan indirimle %0.75'e çektiği ve %0.25 olan mevduat faizlerini ise sıfırladığı haberlerinin tümü 45dk. içinde geldi.


İMKB-100 Endeksi, Avrupa borsalarındaki hafif olumlu seyre rağmen günün ilk yarısını
yatay tamamladı; saat 14:45'teki ECB faiz kararının ardından ise gün sonuna kadar düsüs eğilimiyle hareket etti ve %1.61 değer kaybetti. Bankacılık endeksi, Avrupa bankacılık endeksinin %4.0 oranında düsmesine paralel olarak, %2.75 oranında gerilerken; Sanayi Endeksi %1.16 değer kaybetti. Dspanyol BBVA ve Dtalyan UniCredit bankaları dün yaklasık %5.0 oranında düserken, GARAN ve YKBNK ise yaklasık %3.0 geriledi.

Bir önceki gün 10 baz puan civarında artan Dtalya ve Dspanya 10-yıllık tahvil faiz oranları, dün sırasıyla 20 ve 42 baz puan yükselerek kapandı ve kaygıları artırdı.


ECB Baskanı Mario Draghi'nin Avrupa'nın ekonomik görünümüne iliskin risklerin asağı
yönlü olduğunu açıklaması ve daha fazla parasal genisleme yönünde sinyal vermemesi
dün global piyasalarda kâr satıslarına neden oldu. EUR/USD paritesi son bes haftanın en düsük seviyesine kadar gerilerken, önümüzdeki dönemde global likiditenin artacağı
beklentileri yurt içinde döviz sepeti ve bono faizlerinin gerilemesini sağladı.


Bugün Asya borsalarında dünkü satıslara paralel olarak ortalama %0.50 civarında değer kayıpları yasanıyor. Çin'in dün sürpriz faiz indirimi açıklamasının son bir ay içindeki ikinci indirim olması ve önümüzdeki hafta açıklanacak 2Ç12 büyüme verisi öncesinde olması, ekonominin beklenenden daha zayıf büyüdüğü endiselerine yol açtı. ABD vadelileri %0.20 ekside seyrediyor.

Avrupa borsalarının ise %0.50-0.75 arasında satıcılı açılması bekleniyor. Tezgâhüstü piyasadaki islemlerde dün 11 baz puan daha gerileyen ve %8.06'dan kapanan gösterge tahvilin faizi, bugün %8.06 -%8.08 bandından geçiyor. Bugün saat 15:30'da açıklanacak ABD istihdam verisi, Euro Bölgesi borç krizinin ABD ekonomisi üzerinde ne ölçüde etkili olduğuna isaret edecek ve Fed'in yeni bir parasal gevseme yapma olasılığı hakkında fikir verecek. Dünkü özel sektör istihdam verisinin beklentilerin üzerinde gelmesinin ardından, bugün açıklanacak verinin de güçlü gelebileceğine dair yorumlar ağırlık kazandı ve 90 bin seviyesinde olan tahminler 95-100 bin aralığına revize edildi.

Bugün hafif gerileyerek açılmasını beklediğimiz endeksin 61.700-62.000 bandında
konsolide olmaya çalısan bir seyir izleyeceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı