İMKB Piyasa Beklentisi

29.05.2012

İMKB-100 Endeksi dün ilk seansta gerisinde kaldığı yurt dışı piyasaların, ikinci seansta üzerinde bir performans gösterdi. Banka hisselerindeki %0.51'lik eksi ile sanayi hisselerindeki %0.53'lük artı birbirini götürdü ve endeks, günü yatay tamamladı. İşlem hacminin ABD borsaları nedeniyle bir miktar zayıf kaldığı günde AKBNK, GARAN, ISCTR, VAKBN, HALKB ve YKBNK hisselerindeki toplam işlem hacmi ise 1.500 mn TL olan günlük işlem hacminin %57'sini oluşturdu.

İMKB-30 hisselerinin dün %70'i, İMKB-50 hisselerinin %64'ü, İMKB-100 hisselerinin de %52'si yükseldi. Özet olarak piyasa değeri yüksek hisselerde AKBNK'daki %2.2'lik düşüşe karşın, genel olarak yükseliş eğilimi olduğu gözlendi. Ancak gün içinde 55.175 seviyesini gören endeks, 55.200'deki yakın direncini aşamadı. GARAN ve PETKM hisselerindeki temettü ödemelerinden kaynaklanan 180 puanlık negatif yöndeki tesir, bunda etkili oldu. İMKB-100 Endeksi üzerinde bugün de TTKOM, TKFEN, EREGL, AEFES ve SNGYO'daki temettü ödemelerinin 256 puanlık negatif etkisi görülecek. Bugün ile birlikte temettü ödemeleri kaynaklı toplam 436 puanlık negatif yöndeki tesir ise endeksin (436/54.800=) %0.8'ine karşılık gelmektedir.

ABD piyasalarının dün tatil nedeniyle kapalı olduğu günde Avrupa borsaları Yunanistan'da yapılan anketlerin mali yardım yanlısı muhafazakâr partilerin öne geçtiğini göstermesinin etkisiyle alçılı açılmasının ardından İspanyol bankalarına ilişkin endişeler ise alımları sınırladı. İspanyol Bankia'nın kurtarılması için nakit para yardımı yerine borçlanma araçlarının ihraç edileceğinin açıklanması ise hisselerde sert satışlara neden oldu ve İspanya borsası dün %2.17 düştü. İspanya 10-yıllık tahvilleri ile Almanya 10-yıllık tahvilleri arasındaki fark ise EUR kullanımına geçildiği 1999 tarihinden itibaren en yüksek seviyeye yükseldi. İspanya devletinden 19 milyar euro daha isteyen Bankia varlık satışını değerlendirirken; İspanya devletinin zor durumdaki bankalara mali yardım olarak devlet tahvili verme konusunda ECB'ye danışmadığı, fakat hükümetin bankaların sermayelerini güçlendirme konusunda ECB'yi bilgilendirdiği bildirildi.

Bugün sabah saatlerinde daha zayıf olan Asya borsalarında şu saatlerde Çin'den parasal destek gelebileceği yönündeki beklentilerle daha olumlu bir tablo olduğu göze çarpıyor. ABD vadelileri %0.60 artıda seyrediyor. Avrupa borsalarının ise %0.25 yukarıda açılması bekleniyor. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde dün 8 baz puan gevşeyen ve %9.45'den kapanan gösterge tahvilin faizi, bugün %9.43-%9.46 bandından geçiyor. Parite düne göre yatay kalırken, döviz sepetindeki %0.18'lik gerilemeye bağlı olarak dolar kuru dünün %0.15 altında 1.8348'den güne başlıyor.

Yurt içinde bugün gerçekleşecek Mayıs ayı Para Politikası Kurulu toplantısında TL cinsi zorunlu karşılıkların döviz cinsinden tutulma üst limitinin %40'dan %50'ye yükseltilmesi beklenirken, gecelik borç alma, borç verme ve politika faizleri ile TL ve döviz cinsi zorunlu karşılık (ZK) oranlarında bir değişikliğe gidilmesi beklenmiyor.

Endeksin bugün tepki alımlarıyla açılmasının ardından dün aşmakta zorlandığı 55.200 direncini aşıp aşamayacağını izleyeceğiz.

 

Yukarı