İMKB Piyasa Beklentisi

04.05.2012

İMKB-100 Endeksi dün bir önceki günün altına inmeden, gün boyunca 59.000 seviyesinin üzerinde güçlü kalmaya çalıştı ve günü %0.58 oranında yükselerek 59.285 puandan tamamladı. Son iki gündür yurt dışı piyasalardan negatif yönde ayrışan İMKB, dün enflasyon verisinin beklentilerin üzerinde gelmesine rağmen pozitif yönde ayrıştı. Ancak işlem hacmi 1.820 mn TL ile haftalık ortalamasının %25 altında kaldı.

Yurt dışında Avrupa Merkez Bankası (ECB) %1,0 olan politika faizini değiştirmedi. ECB Başkanı Mario Draghi, enflasyonun %2'nin üzerinde kalmaya devam etmesinin beklendiğini, çıkış stratejisinden söz etmek için henüz erken olduğunu söyledi. LTRO'ların etkisinin kaybolduğunu söylemek için henüz erken olduğunu açıklayan Draghi, tahvil alım programları dâhil yakın zamanda yeni bir parasal genişlemeye gidilmeyeceği yönünde sinyal verdi.

Beklentiler paralelinde gelen açıklamaların olumlu seyreden yurt dışı piyasalar üzerinde önemli bir etkisi gözlenmedi. Ancak ABD ISM hizmetler verisinin beklentilerin altında kalması, global piyasalarda yönün aşağıya dönmesine neden oldu. Değer kayıpları USD bazında bakıldığında Avrupa'da %0.11 ile sınırlı kalırken, ABD'de %0.83 oldu. Gelişmekte olan ülke piyasalarının %0.54 değer kaybettiği günde Türkiye Endeksi %0.77 yükseldi.

Bugün Çin'de HSBC tarafından hazırlanan servis PMI verisi son 6 ayın en yüksek seviyesinde gelerek borsasının %0.40 yükselmesini sağladı. Ancak Japonya'nın bugün de tatil nedeniyle kapalı olduğu diğer Asya borsalarında ortalama %0.60 civarında değer kayıpları olduğunu izliyoruz. ABD vadelileri yatay seyrediyor. Avrupa borsalarının ise %0.50 oranında satıcılı açılması bekleniyor. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde dün 1 baz puan gevşeyerek %9.33'den kapanan gösterge tahvilin faizi, bugün %9.30-%9.33 bandından geçiyor.

Bugün saat 15.30'da haftanın en önemli verisi olarak kabul edilen ABD tarım-dışı istihdam verisi açıklanacak. Hafta içinde ABD'de imalât sektörü ISM verisinin beklentilerin üzerinde, servis sektörü ISM verisinin ise beklentilerin altında kalması, ekonomik görünüme ilişkin karışık sinyaller üretmişti. Bu nedenle bugün açıklanacak veri daha da önem kazandı. Bugün ayrıca Avrupa'da sırasıyla İtalya, Fransa, Almanya ve Euro Bölgesi servis PMI verileri açıklanacak.

Endeksin bugün hafif satıcılı açılmasının ardından açıklanacak verilere bağlı olarak, oynak bir seyir izleyeceğini tahmin ediyoruz.

 

Yukarı