İMKB Piyasa Beklentisi

10.04.2012

Yurt dışı piyasalarda dün özellikle Avrupa borsalarının tatil olması nedeniyle hacimsiz ve yatay bir seyir izlendi. Cuma günü ABD tarım dışı istihdam rakamına zaten %1,0'e yakın düşerek tepki vermiş olan ABD vadelilerindeki kayıplar dün %1,0 ile sınırlı kaldı. Yurt içinde ise açılıştan itibaren yatay seyir izleyen İMKB-100 Endeksi, öğleden sonra bir ara sığ işlemlerle %0.75 oranında kayıplara kadar ulaşsa da günü %0.21 oranında değer kaybıyla tamamladı. Sanayi Endeksi %0.30 gerilerken, Banka Endeksi %0.17 yükseldi.

Dolar kuru yurt içi piyasaların kapanışından sonra bir ara 1.8037 seviyesine kadar yükseldi. Ancak bugün paritenin de düne göre %0.53 oranına yükselerek 1.3132 seviyesine ulaşması nedeniyle dolar kuru yeniden 1.7960 seviyesine kadar geriledi. Döviz sepeti ise geçtiğimiz hafta boyunca koruduğu 2.06-2.08 bandının üst kısmına yakın 2.0765 seviyesinden işlem görüyor.

Bugün Asya borsaları, Çin'de açıklanan sürpriz dış ticaret fazla rakamının dünyanın ikinci büyük ekonomisinde yumuşak iniş beklentilerini güçlendirmesi nedeniyle olumlu açılmıştı. Ancak Japonya Merkez Bankasının ilâve parasal destek sağlama önlemi açıklamaktan kaçınması nedeniyle Asya borsalarının kazanımlarını geri verdiğini ve ortalama %0.20 eksiye döndüğünü izliyoruz. ABD vadelileri %0.15 yukarıda işlem görüyor. Cuma ve Pazartesi Paskalya tatili nedeniyle kapalı kalan Avrupa borsalarının ise bugün %1.5 oranında satıcılı açılması bekleniyor. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde dün 3 baz puan yükselerek %9.35'den kapanan gösterge tahvilin faizi, bugün %9.35-%9.36 bandından geçiyor.

Hatırlanacağı üzere Suriye, 1 Nisan'da Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği'nin Suriye Temsilcisi Kofi Annan tarafından hazırlanan altı maddelik barış planını kabul etmişti. Plan uyarınca, askerlerle ağır silahların yerleşim bölgelerinden çekilmesi için 10 Nisan'a (bugün) kadar süre tanınmıştı; ateşkes için ise 12 Nisan'a kadar süre bulunuyordu. Ancak Şam rejiminin muhaliflerden ve Türkiye'den yazılı garanti istemesi ve muhaliflerin de dün bu talebi reddetmesi nedeniyle ateşkes takviminin tehlikeye girebileceğinden endişe ediliyor.

Bugün endeksin yatay açılmasını bekliyoruz.

Yukarı