İMKB Piyasa Beklentisi

09.04.2012

2012 yılının ilk çeyreğini en çok kazandıran ilk üç borsa arasında tamamlayan İMKB, yılın ikinci çeyreğine de yurt dışı piyasalardan olumlu yönde ayrışarak başlamış ve haftanın ilk iki gününde değer kazanarak Salı günü ilk kez 63.000 seviyesinin üzerinde kapanmıştı. Ancak devam eden son üç günde İMKB-100 Endeksi sert düştü. Özellikle yurt dışı piyasaların Paskalya tatili nedeniyle kapalı olduğu Cuma günü beklentilerin oldukça altında gelen ABD tarım-dışı istihdam rakamı nedeniyle %1.8 düşerek haftayı %2.38 değer kaybıyla tamamladı. Hafta boyunca 1.484 puan değer kaybeden endeksin, 536 puanlık düşüşü ise AKBNK, ISCTR, ARCLK, TOASO ve TUPRS temettü ödemelerinden kaynaklandı. Söz konusu temettü ödemeleri olmasaydı endeksin kaybı %2.38 yerine %1.52 olacaktı.

Cuma günü ABD tarım-dışı istihdam rakamı 120.000 geldi ve 175.000 ile 250.000 arasında değişen tahminlerin oldukça altında kaldı. ABD ekonomisindeki iyileşmenin yeniden sorgulanmasına neden olan veri, aynı zamanda Fed'in III. parasal genişleme ihtimalini de yeniden masaya yatırdı. Söz konusu verinin ardından 45dk. boyunca açık kalan ABD vadelileri, %1.0 düşerek tepki verdi. Bugün de işlemler aynı seviyelerden geçiyor.

ABD'de kış mevsiminin ılık geçmesi nedeniyle Ocak ve Şubat aylarında istihdam artışının beklentilerin üzerinde olduğu ve bu durumun Mart ayında tersine döndüğü yorumları yapılıyor. Ayrıca ISM istihdam endeksi, işsizlik maaşı başvuruları ve özel sektör istihdam (ADP) anketleri gibi diğer iş piyasası istatistiklerinin görece daha olumlu bir seyir izlemesi nedeniyle son veriye ilişkin analizlerde karışık yorumlar göze çarpıyor.

Paritenin geçtiğimiz hafta %1.6 oranında gerileyerek 1.3088 seviyesine inmesi nedeniyle yurt içinde de dolar kuru bir ara 1.80 seviyesini gördü. Döviz sepeti ise hafta boyunca 2.06-2.08 bandında sakin kaldı. TCMB'nin istisnai gün uygulamasının olmadığı bir haftada döviz sepetinin ortalama 2.07 seviyesinde sakin kalmasının yanı sıra gösterge tahvilin faizi de geçtiğimiz haftayı sadece 1 baz puanlık yükselişle %9.32 seviyesinden tamamladı ve döviz sepetine benzer sakin bir seyir izledi.

Bugün Avrupa borsaları Paskalya tatili nedeniyle kapalı kalmaya devam edecek. Açık olan Asya borsalarında ise zayıf bir seyir izleniyor. ABD vadelileri Cuma günkü kapanışlarına göre yatay işlem görüyor. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde Cuma günü 6 baz puan düşerek %9.32'den kapanan gösterge tahvilin faizi, bugün %9.35'den geçiyor.

Bugün endeksin yatay açılmasını bekliyoruz.

 

Yukarı