İMKB Piyasa Beklentisi

29.03.2012

Hafta başındaki sert yükselişler sonrasında yurt içi ve yurt dışı piyasalarda son iki gündür kâr satışları olduğu gözleniyor. İMKB-100 Endeksi dün saat 15:30'daki ABD dayanıklı mal siparişleri verisi öncesine kadar 62.000 seviyesinin üzerinde tutunmaya çalışsa da verinin beklentilerin altında kalmasının ardından yurt dışı piyasalardaki satış dalgasıyla birlikte günü %1.08 oranında değer kaybıyla tamamladı. Paritenin de 1.33 seviyesinin altına gerilemesi nedeniyle dün USD bazında hesaplanan MSCI endeksleri kapsamında Avrupa %1.31, ABD %0.52, Dünya %0.75 ve Türkiye Endeksi de %0.83 değer kaybetti.

Diğer yandan ham petrol stoklarındaki artış; Fransa, İngiltere ve ABD'nin stratejik petrol rezervlerinin serbest bırakılması yönünde görüşmeler yürüttüğüne ilişkin haber akışı dün Brent petrol fiyatının 124 doların altına gerilemesine neden oldu. Bugün ise işlemler 124 dolardan geçiyor.

TCMB dün de istisnai gün kapsamında miktar yöntemli ihale açmadı ve son %5.75 maliyetli haftalık repo kaynağı da serbest maliyetli ihalede %10.88 ile yenilendi. Böylece TCMB'den sağlanan fonlama maliyeti %10.14 seviyesine yükseldi ve 10 Ocak'tan itibaren ilk kez çift hanelere ulaştı. TCMB'nin bir önceki istisnai gün uygulaması 29 Aralık-9 Ocak tarihleri arasında sürmüştü ve günlük fonlama maliyeti de %7.78'den %11.93'e kadar yükselmişti.

Yarın başlayacak olan Euro Bölgesi Maliye Bakanları toplantısı öncesindeki taslak metinden sızan bilgilere göre birleştirilmesi planlanan EFSF ve ESM kurtarma fonlarının yanı sıra kullanılmayan diğer kaynaklarla birlikte toplam meblağın 940 milyar EUR'ya çıkarılmasına hazırlanılıyor.

Bugün Asya borsalarında dünkü kâr satışlarının devamıyla ortalama %0.75 değer kayıpları olduğunu izliyoruz. ABD vadelileri %0.10 ekside seyrediyor. Avrupa borsalarının ise %0.35 oranında satıcılı açılması bekleniyor. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde ise dün 1 baz puan düşerek %9.47'den kapanan gösterge tahvilin faizi, bugün de aynı seviyeden geçiyor.

Bugün açıklanacak verilerin yanı sıra İtalya'daki toplam büyüklüğü 5.5-10.5 milyar EUR aralığında olması beklenen tahvil ihalelerinin de takip edileceğini düşünüyoruz.

Endeksin geri çekilerek açılmasının ardından gün içinde tepki vermeye çalışacağını bekliyoruz.

 

Yukarı