İMKB Piyasa Beklentisi

27.03.2012

Haftaya 30 Mart tarihinde başlayacak AB Maliye Bakanları toplantısında ele alınacak olan Avrupa'nın geçici ve kalıcı kurtarma fonlarının (EFSF ve ESM) birleştirilmesi haberlerinin olumlu etkisiyle başlayan global piyasalarda öğlene doğru giderek negatife dönen seyir, Almanya IFO endeksinin beklentilerin üzerinde gelmesinin ardından yeniden artıya geçti. Günün devamında ise yurt içinde S&P'den gelen açıklamalar ve yurt dışında da Bernanke'nin QEIII beklentilerini yeniden canlandıran açıklamaları borsaları destekledi.

Geçtiğimiz hafta Avrupa bölgesinde açıklanan zayıf PMI verilerinin ardından dün açıklanan olumlu IFO verisi, yurt dışında morallerin bir miktar düzelmesini sağlarken; yurt içinde de hem kapasite kullanım oranı hem de reel kesim güven endeksi verileri beklentilerden iyi geldi. Kredi derecelendirme kuruluşu S&P ise Türkiye'nin yüksek dış borç seviyesi ve finansman ihtiyacı nedeniyle dış şoklar karşısında kırılgan olduğunu, ancak ekonominin kaynaklarını hızla ihracat odaklı büyümeye yönlendirebilecek bir esneklik göstermesi halinde kredi notunu yükseltebileceğini belirtti. Bernanke'nin açıklamaları her ne kadar Wall Street Journal ve diğer bazı önde gelen medya kuruluşları tarafından istihdam piyasasındaki iyileşmenin belirsiz olduğu yorumuyla verilse de istihdam piyasasındaki iyileşmeyi sürdürülebilir kılmak için yeni bir parasal genişleme programı uygulanacağı yönündeki beklentiler, piyasaların sert yükseliş kaydetmesini sağladı.

Açıklamalar öncesinde 1.3244 seviyesinden işlem gören parite 1.3344 seviyesine kadar yükselirken, önde gelen borsaların hemen tamamı, geçtiğimiz haftanın tüm kayıplarını bir gün içinde geri aldı. MSCI Dünya Endeksi geçtiğimiz hafta USD bazında %0.96 gerilemişti dün %1.16 yükseldi. Geçtiğimiz hafta boyunca USD bazında toplam %1.87 oranında değer kaybeden İMKB-100 Endeksi ise dün %2.55 oranında değer kazandı ve dünyada günün en çok kazandıran üçüncü borsası oldu.

Bugün Asya borsalarında ortalama %1.0'in üzerinde yükselişlerin olduğunu izliyoruz. ABD vadelileri yatay seyrediyor. Avrupa borsalarının %0.75 yükselerek açılması bekleniyor. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde ise dün 13 baz puan düşüşle %9.54'den kapanan gösterge tahvilin faizi, bugün %9.51-%9.54 bandından geçiyor.

TCMB dün istisnai gün kapsamında fonlama maliyetlerini %9.25 seviyesine kadar çekti, ancak bono piyasasında olumsuz bir etki gözlenmedi. Bugün yapılacak PPK toplantısından her hangi bir faiz indirimi beklenmiyor, olası bir ZK indirimi kararının ise sürpriz olumlu etkisi olabileceğini düşünüyoruz.

Endeksin bugün yükselerek açılmasını bekliyoruz.

 

Yukarı