İMKB Piyasa Beklentisi

07.03.2012


İMKB-100 Endeksi dün %0.91 değer kaybetti. Ancak bir süredir Dolar karşısında dirençli duran TL'nin dün %1.0'e yakın değer kaybetmesi nedeniyle endeksin USD bazındaki kaybı %2.28 oldu. MSCI Endeksleri kapsamında dün ABD'nin %1.56, Avrupa'nın %3.48 ve Dünya Endeksinin %2.06 değer kaybettiği günde endeks yurt dışı piyasaların üzerinde performans gösterdi.

Genel olarak Avrupa'daki 4Ç11 büyüme rakamının beklentilere paralel olarak -%0.3 gelmesi ve Yunanistan tahvil takas programına ilişkin endişeler küresel piyasalarda dün riskten kaçış eğilimi başlattı. Yunanistan'ın tahvil takas programına özel sektör katılımının ne ölçüde olacağı piyasaların gündeminde kalmaya devam edecek görünüyor. Söz konusu tahvillerin %50'sini elinde bulunduran Uluslararası Finans Enstitüsü (IFF) bir önceki gün tahvil takasına katılacağını bildirmişti. Yunanistan Hükümeti, son katılım tarihinin 08 Mart Perşembe günü olduğu tahvil takasına %90'ın üzerinde bir katılım olmasını bekliyor. Katılımın %75'in altında kalması halinde düzensiz temerrüt ihtimalinin doğacağı süreçte, %75 ile %90 arasında bir katılım olması halinde ise AB ve IMF yetkilileri ile yapılacak görüşmelerden sonra nasıl bir yol izleneceğine karar verilecek. Böyle bir durumda tahvil takasına katılmayan yatırımcıları zarar ettirecek "ortak eylem şartları" (CAC) adı verilen düzenlemeler yürürlüğe konulabilecek. Katılım oranının %75'in altında kalması halinde ise borç tahvil takas programından vazgeçilmesi söz konusu olabilecek. 9 Mart Cuma günü yapılacak Euro Bölgesi maliye bakanları toplantısında sürecin değerlendirilmesi yapılacak.

Bugüne baktığımızda Asya borsalarında %0.50-%0.75 arasında değer kayıpları olduğu gözleniyor. ABD vadelileri ise %0.25-%0.30 oranında yukarıda işlem görüyor, Avrupa borsalarının ise %0.20 civarında gevşek açılması bekleniyor. Parite 1.3145 ile dünün %0.14 üzerinde, döviz sepeti yatay, Dolar kuru ise %14 aşağıda seyrediyor. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde ise dün 15 baz puan yükselen %9.40'dan kapanan gösterge tahvilin faizi, bugün %9.38-%9.44 bandından geçiyor.

Endeksin bugün yatay açılmasını bekliyoruz.

Yukarı