İMKB Piyasa Beklentisi

23.02.2012

İMKB-100 Endeksi, dün %1.10 değer kaybeden banka hisseleri öncülüğünde %0.65 değer kaybetti. Sanayi Endeksi ise %0.21 oranında sınırlı ölçüde değer kazandı. Yaklaşık 400 puan değer kaybeden endekse TUPRS, TAVHL, EKGYO, ARCLK ve AEFES hisseleri 100 puan kadar olumlu katkı sağladı. Söz konusu hisseler eğer yatay kapansaydı, endeksin değer kaybı 500 puan kadar olacaktı.

Avrupa borsaları beklentilerin altında açıklanan PMI verilerinin olumsuz etkisiyle dün USD bazında ortalama %1.0 değer kaybederken, ABD borsaları da Avrupa'da resesyon endişelerine yol açan verilerin ardından %2.04 düşen banka hisseleri öncülüğünde %0.32 geriledi. ABD'nin ve IMF'nin Avrupa'nın 500 milyar euroluk kalıcı kurtarma fonu ESM'nin artırılması taleplerine dün Almanya'nın fonun genişletilmesi için bir neden görmediği yönünde cevap vermesi, hisse senedi piyasalarındaki satıcılı görünümü pekiştirdi. 25-26 Şubat tarihleri arasında yapılacak G-20 Zirvesi ve 1-2 Mart tarihlerinde yapılacak AB yetkilileri Zirvesi öncesinde Almanya'nın kararlı duruşunu değiştirmemiş olmasını, söz konusu toplantılarda alınacak kararlar bakımından önemli görüyoruz.

Bugüne baktığımızda dün Avrupa'da ve ABD'de beklentilerin altında kalan veriler ve petrol fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle Asya borsalarında Nikkei Endeksi dışında zayıf bir seyir olduğunu izliyoruz. AB bölgesindeki zayıf büyümenin, borç yükü altındaki ülkelere ve bu borçları taşıyan bankalara zarar vermesinden endişe duyuluyor, petrol fiyatlarındaki yükseliş ise jeopolitik risklerin yükseldiğine işaret ediyor.

ABD vadelileri yatay seviyede işlem görüyor, Avrupa borsalarının da yatay açılması bekleniyor. Parite 1.3275 ile dünün %0.35 üzerinde, döviz sepeti 2.044 ile yatay ve Dolar kuru ise %1.8 aşağıda seyrediyor. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde ise dün yatay kalan ve %9.00'dan kapanan gösterge tahvilin faizi, bugün %8.97-9.04 bandından geçiyor.

Endeksin bugün yatay hafif aşağı yönlü açılmasını bekliyoruz.

Yukarı