İMKB Piyasa Beklentisi

22.02.2012

Asya ve Avrupa borsalarında son altı-yedi ayın, ABD borsalarında ise son 3.5 yılın en yüksek değerlerinin görüldüğü küresel piyasalarda, dün genel olarak kâr satışlarının etkili olduğu gözlendi. Yunanistan'ın 130 Milyar EUR tutarındaki II. kurtarma paketinin onaylanmasının ardından, ülkenin büyümede zorlanan mevcut zayıf ekonomisine yeniden odaklanılması bunda etkili oldu. Kurtarma paketinin önceki gün onaylanmasıyla birlikte gözler bugün özel kreditörlerle yapılacak borç takası görüşmelerine çevrildi.

TCMB dünkü PPK toplantısında, son dönemde küresel ölçekte alınan parasal genişleme kararlarına dönük olarak, gecelik vadedeki borç verme faiz oranını 100 baz puan düşürerek %11.5'e çekti. Ancak yakın dönemde %7.5-%8.0 bandında olan TCMB'den sağlanan fonlama maliyetleri üzerinde söz konusu faiz indiriminin önemli bir etkisinin olmasını beklemiyoruz, ancak son dönemde oldukça güçlü performans gösteren TL üzerinde bir miktar aşağı yönlü satış baskısı yaratabileceğini düşünüyoruz. Diğer taraftan TCMB'nin Şubat ayından itibaren çekirdek enflasyon göstergelerinin aşağı yönlü bir eğilim sergileyeceği yönündeki görüşüne katılıyoruz. Ocak ayında %8.42 ile zirve yapan çekirdek enflasyonun, yılbaşından itibaren yüzde sekizin üzerinde değer kazanan TL'nin gecikmeli etkisiyle Şubat ayında %7.7'li seviyelere doğru geri çekileceğini tahmin ediyoruz.

Bugün petrol fiyatlarının düne göre %1.0 oranında yükselerek 121.5 USD seviyesinden işlem görmesi dikkat çekiyor. Asya borsalarında hafif yukarı yönlü bir eğilim göze çarparken, ABD vadelileri %0.20 primli işlem görüyor. Avrupa borsalarının ise yatay açılması bekleniyor. Parite 1.3235 ile dünün %0.15 altında, döviz sepeti 2.033 ile %0.15 aşağıda, Dolar kuru ise yatay seyrediyor. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde ise dün 14 baz düşerek %9.00'dan kapanan gösterge tahvilin faizi, bugün %8.97-%9.04 bandından geçiyor. Bugün Çin'de 49.7 olarak açıklanan ve son dört ay boyunca üst üste daralmaya işaret eden imalât sanayi PMI verisinin ardından günün devamında Almanya, Fransa ve Euro bölgesi imalat PMI verilerinin takip edileceğini düşünüyoruz.

Endeksin bugün yatay açılmasını bekliyoruz.

Yukarı