İMKB Piyasa Beklentisi

17.02.2012

Yurt dışı piyasalarda dün sabah saatlerinde düşük olan risk iştahı nedeniyle gün içinde %1.17 oranında değer kaybeden İMKB-100 Endeksi, günü %0.30 değer artışıyla ve 60.000 seviyesinin üzerinde tamamladı. Banka Endeksi %0.56 yükselirken, Sanayi Endeksi %0.39 düştü.
Sabah saatlerinde Avrupalı UBS, Credit Suisse ve Deutsche Bank'ın yanı sıra ABD'li Goldman Sachs, JP Morgan ve Citigroup'un Moody's tarafından kredi notlarının iki veya üç basamak birden düşeceği tehdidi altında güne başlayan küresel piyasalar, ABD'de açıklanan olumlu işsizlik başvuruları ve Philadelphia Fed endeksi verilerinin ardından toparlandı.
Ayrıca Pazartesi günü 27 AB Maliye Bakanının katılacağı EuroGroup toplantılarında Yunanistan'ın kurtarma paketinin onaylanacağı yönündeki işaretlerin artması, piyasaların günü moralli kapatmasını sağladı. Yunanistan hükümetinden bir sözcü, Atina'nın AB Maliye Bakanlarından takas anlaşması için Pazartesi günü onay beklediğini söyledi.
Diğer yandan piyasaların kapanışına yakın FED Başkanı Bernanke'nin, ABD ekonomisindeki toparlanmanın oldukça yavaş olduğu yönündeki açıklamaları, III. parasal genişleme ihtimalinin arttığı şeklinde yorumlandı ve piyasalardaki iyimserliği destekledi.
Asya'da bugün Çin borsası hariç diğer borsalarda %1.0'in üzerinde değer artışları olduğunu izliyoruz. ABD vadelileri yatay seyrediyor, Avrupa borsalarının ise %0.40-%0.60 arasında alıcılı açılması bekleniyor. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde dün 1 baz puan yükselerek %9.36'dan kapanan gösterge tahvilin faizi ise bugün %9.27-%9.33 bandından geçiyor. Dünkü kapanışlarına göre parite %0.50 yukarıda, döviz sepeti yatay, dolar kuru ise %0.30 aşağıda işlem görüyor.
Endeksin bugün alıcılı açılmasının ardından 60.500 seviyesini aşmakta zorlanabileceğini düşünüyoruz.

Yukarı