İMKB Piyasa Beklentisi

16.02.2012

İMKB-100 Endeksi dün Çin Merkez Bankasının Avrupa'ya yatırım yapmaya devam edeceği yönündeki sürpriz açıklamalarının ve Yunanistan'ın gerekli şartları yerine getireceği beklentisiyle 60.512 puana kadar yükselmesinin ardından, günü %0.31 oranında sınırlı bir yükselişle 59.847 seviyesinden tamamladı. Taahhütlerini yerine getirmeyen Yunanistan'ın 130 milyar EUR tutarındaki ikinci kurtarma paketinin Nisan'daki seçimlere kadar ertelenebileceği yönündeki haberler kâr satışlarına neden oldu.
Talep edilen ekonomik tedbirlerin Yunan parlamentosunda onaylanmasına rağmen yardım paketini serbest bırakmayan AB bölgesi ekonomi maliye baklanlarının, yeni bir yol haritası üzerinde çalıştığı belirtiliyor. Yunanistan'ın 20 Mart tarihindeki 14.5 milyar EUR tutarındaki itfasının sorunsuz atlatılabilmesi için "köprü kredi" sağlanması yönünde planlar yapılıyor. Ancak gerek Almanya Maliye Bakanın Yunanistan'ın Avro bölgesinden çıkması halinde iki yıl öncesine oranla daha az zarar verici durumla karşılaşılacağı yönündeki açıklamaları gerekse AP Muhafazakârlar ve Reformcular grubu başkanının 1 Mart tarihindeki AB Zirvesinde Yunanistan'ın Avro bölgesinden çıkarılma çağrısında bulunması dikkat çekiyor.
Öte taraftan İran'ın, uygulanan yaptırımlara karşılık olarak, altı Avrupa ülkesine petrol ihracatını durdurduğu haberi sonradan yalanlansa da petrol fiyatları yükselmeye devam ediyor. Dün haber öncesinde 117.8 USD olan Brent türü ham petrolün varil fiyatı haber sonrasında 120 USD'a kadar çıkmasının ardından, bugün 119 USD'den işlem görüyor. Hatırlanacağı üzere Türkiye'nin yıllık ortalama petrol ithalat fiyatının 10 dolar yükselmesi, ithalat faturasının 4 milyar dolar artmasına neden olmakta. Dolayısıyla petrol fiyatlarının yüksek seyrini korumasının cari dengedeki iyileşmeyi sınırlayacağı tahmin ediliyor.
Bugün ayrıca Moody's tarafından 17 küresel ve 114 Avrupalı finansal kuruluşun kredi notlarının indirileceği haberlerinin yukarıdaki olumsuz haber akışına ilâve olarak negatif eğilimi güçlendirdiğini tahmin ediyoruz. Asya'da satıcılı bir seyir olduğunu, %0.50 değer kaybıyla işlem gören ABD vadelilerinin ise yurt içi piyasaların kapandığı saate göre %1.0-%1.5 oranında aşağıda olduğunu gözlüyoruz. Avrupa borsalarının ise %0.80-%1.0 oranında satıcılı açılması bekleniyor. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde dün 7 baz puan yükselerek %9.35'den kapanan gösterge tahvilin faizi ise bugün %9.36-%9.43 bandından geçiyor. Dünkü kapanışlarına göre parite %0.60 aşağıda, döviz sepeti ve dolar kuru ise sırasıyla %0.25 ve %0.60 yukarıda işlem görüyor.

Yukarı