İMKB Piyasa Beklentisi

03.02.2012

İMKB-100 Endeksi, dün %1.41 yükseldi ve dört ay aradan sonra yeniden 60.000 seviyesini gördü. Böylece endeksin 09 Ocak tarihindeki 49.200 dibinden itibaren başlayan yükselişi, USD bazında %29.75 olurken, Banka Endeksindeki yükseliş ise %36.85'e vardı.
Parite gün içinde AB Konseyi Başkanı Juncker'in 30 Ocak AB Liderleri Zirvesi'nin yetersiz olduğunu açıklaması sonrasında bir ara 1.31'in altına kadar gerilese de Yunanistan'ın borç takasında anlaşmanın yakın olduğuna ilişkin umutlarla gün sonuna doğru yeniden 1.3184 seviyesine yükseldi. Avrupa borsaları tahvil faizlerindeki düşüşün olumlu etkisiyle günü hafif yükselişle tamamlasa da USD bazında bakıldığında yatay kapandı.
ABD'de son haftalarda açıklanan verilerin ekonominin toparlanma yolunda olduğu beklentilerini güçlendirmesi, genel olarak küresel hisse senedi piyasalarını destekliyor. Bugün açıklanacak tarım dışı istihdam verisinin ise istihdam piyasasında toparlanmanın Ocak ayında da sürdüğünü göstermesi bekleniyor. Ancak Aralık ayında 200 bin artış gösteren tarım dışı istihdamın yılbaşı döneminde işe alınan geçici işçilerin görevine son verilmesinin etkisiyle 150 bine gerilemesi bekleniyor. İşsizlik oranının ise son üç yılın en düşüğü olan %8.5'den %8.6'ya çıkacağı tahmin ediliyor.
Bugün Asya borsalarında karışık bir tablo olduğu göze çarparken, ABD vadelileri yatayda seyrediyor. Avrupa borsalarının ise yatay açılması bekleniyor. Parite, döviz sepeti ve dolar kuru da dünkü kapanışlarına yakın seyrediyor. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde ise dün %9.37'den kapanan gösterge tahvilin faizi %9.34-%9.40 bandından geçiyor.
Endeksin bugün yatay açılmasının ardından hafif aşağı yönlü hareket edebileceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı