İMKB Piyasa Beklentisi

16.01.2012

Hafta içinde yapılan İspanya ve İtalya tahvil ihalelerinin başarılı geçmesinin ardından küresel piyasalara egemen olan iyimserlik, Cuma günü kredi derecelendirme kuruluşu S&P'nin bazı Avrupa ülkelerinin notunu düşüreceği haberiyle birlikte yara aldı. Nitekim S&P, ABD piyasaları piyasalar kapandıktan sonra alınan tedbirlerin euro bölgesinde süregelen sistemik sıkıntıların giderilmesi için yeterli olamayabileceği endişesiyle dokuz Avrupa ülkesinin kredi notunu düşürdü. Fransa ve Avusturya'nın notlarını birer kademe indiren S&P; İtalya, İspanya, Portekiz ve Kıbrıs Rum Kesimi'nin notları ise iki kademe birden indirdi.
Yunanistan'ın borç takası görüşmelerinde ilerleme sağlanamadığı haberlerinden de olumsuz etkisiyle Avrupa borsaları, Cuma günü sert düştü. Yunanistan'ın Mart ayındaki yüklü itfası öncesinde, serbest bırakılması beklenen kredi dilimi açısından kritik önem taşıyan, özel sektörün %50 borç kesintisine ("hair-cut") katılımı planı üzerindeki görüşmelerin durduğu açıklandı. Tarafların Çarşamba günü tekrar bir araya gelmesi bekleniyor.
Haftanın son günündeki bu gelişmeler üzerine Avrupa borsalarının kazanımları, USD bazında bakıldığında haftalık ortalama %0.75 ile sınırlı kaldı. MSCI Dünya Endeksinin %0.79 değer kazandığı haftada ABD borsaları %0.94, GOP (Gelişmekte Olan Piyasalar) borsaları %2.79 ve Asya borsaları da %3.0 civarında yükseldi. İMKB-100 Endeksi ise %3.64 oranında değer kazanarak hemen tüm bölgesel borsa ortalamalarının üzerinde bir performans göstermeyi başardı. Bunda TCMB'nin mali sistemin fonlama maliyetini hafta başındaki yaklaşık %12.0 seviyesinden, normal günler kapsamında açtığı haftalık %5.75 faizli repo ihaleleriyle, %9.0'un altına çekmesi etkili oldu. Hesaplamalarımıza göre 28 Aralık'tan 9 Ocak tarihine kadar yaklaşık 480 baz puan artan fonlama maliyeti, geçtiğimiz hafta ise 300 baz puan kadar geriledi.
Bugün ABD borsaları Martin Luther King günü nedeniyle kapalı, ancak vadelileri ortalama %0.45 oranında ekside işlem görüyor. Asya borsalarında ise ortalama %1.0 oranında değer kayıpları mevcut. Avrupa borsalarının ise %0.45 oranında satıcılı açılması bekleniyor. Parite Cuma günkü kapanışının hafif altında, döviz sepeti ve dolar kuru ise yaklaşık %0.25 aşağıda açıldı. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde ise Cuma günü %11.05'den kapanan gösterge tahvilin faizi %10.90-%11.00 bandından geçiyor.

Endeksin bugün yatay açılmasının ardından hafif yukarı eğimli bir seyir izleyeceğini tahmin ediyoruz.

 

Yukarı