İMKB Piyasa Beklentisi

09.01.2012

Yurt dışı hisse senedi piyasaları, geçtiğimiz haftanın ilk yarısında sağladıkları kazanımları, haftanın ikinci yarısında geri verse de genel olarak bakıldığında artıda kapandı.
Hafta ortasında Fransa'da yapılan uzun vadeli tahvil ihalelerinde borçlanma maliyetlerinin arzu edilen ölçüde gerilememesi, bu hafta yapılacak olan İtalya ve İspanya tahvil ihaleleri öncesinde piyasa oyuncularının moralini bozdu. UniCredit'in piyasa değerine göre %43 iskontolu sermaye artırımı haberi de Avrupa bankalarının mevcut finansman zorluklarını, likidite endişelerini ve sermaye artırma gereksinimlerini yeniden gündeme taşıdı. Bankacılık sektörü hisseleri geçtiğimiz hafta Avrupa'da %2.7, Türkiye'de %3.8 değer kaybederken, ABD'de ise %5.7 yükseldi. UniCredit geçtiğimiz hafta %38 değer kaybetti. Fransa'nın 10-yıllık tahvil faiz oranı ise garantörü olduğu Avrupa Kurtarma Fonu'nun üzerine çıktı. Avrupa Bölgesi güven endeksi son iki yılın en kötü düzeyinde geldi ve endişeleri artırdı. İspanya 10-yıllıklarının faizi son 17 yılın en yüksek oranlı artışını göstererek %5.75'e sıçrarken, İtalya'nın 10-yıllıklarının faizi ise son beş haftanın en yükseği olan %7.14'den kapandı.
Yurt içinde ise TCMB Başkanı Erdem Başçı'nın Cuma günü Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nda yaptığı konuşmada verdiği mesajlar haftaya damgasını vurdu. Özetle 2012 yılında TL'ye yatırım yapanın kazanacağını söyleyen Başçı, enflasyonun da Mayıs ayında tek haneli seviyelere gerileyeceğini belirtti. Döviz sepetinin 2.18'in altında kalması durumda ise enflasyonun Mayıs ayından önce tek haneye gerileyeceğini ifade etti. 2009 ve 2011 yılının ilk yarısına kadar biriktirilen 26 milyar dolarlık rezervin, 2011 Ağustos ayından itibaren 15 milyar dolarının harcandığını belirten Başçı, uygulanan politikanın amacına ulaşması nedeniyle buna değdiğini söyledi. Başçı'nın son olarak bu Pazartesi'nden itibaren "istisnai" günlerden "normal" günlere geçilebileceği mesajını vermesi, hem faiz cephesinde hem de döviz cephesinde oldukça olumlu yankı buldu. Cuma günü gösterge tahvilin faizi 16 baz puan gevşerken, döviz sepeti de %0.43 geriledi.
Bugün yurt içinde geçtiğimiz haftanın tamamında "istisnai" gün uygulaması nedeniyle sistemi ortalama %11.84'den fonlayan TCMB'nin, "normal" günlerde olduğu üzere %5.75'ten fonlama yapıp yapmayacağını izleyeceğiz. Yurt dışında ise TSİ 13:00'de buluşacak olan Merkel ve Sarkozy'nin saat 15:30'da yapacakları basın toplantısı takip edilecek.
Endeksin hafif aşağı yönlü bir seyir izleyeceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı