İMKB Piyasa Beklentisi

29.12.2011

Yurt dışı piyasalardaki dün açılıştaki hafif olumlu görünüm, saat 16.15'te gelen ECB'nin bilanço büyüklüğünün 3.55 trilyon USD ile rekor düzeye ulaştığı haberiyle birlikte hızla bozuldu. Global risk iştahı göstergesi kabul edilen EUR/USD paritesinin bir saat içinde %0.80 değer kaybetmesi nedeniyle hemen hemen tüm riskli varlıklarda sert düşüşler kaydedildi.

ECB'nin bir hafta önce AB bankalarına sağladığı 489 milyon EUR üç ay vadeli repo imkânı nedeniyle bilançosunun bu ölçüde büyümesi zaten beklenmekteydi. Bakıldığında ECB'nin bilanço büyüklüğünün üç ay öncesine göre 553 milyon EUR artış gösterdiği görülüyor. Bu gelişmenin beklentiler dahilinde olmasına rağmen, piyasaların sert reaksiyon göstermesini nazik ve kırılgan bir yapıda hareket etmesine bağlıyoruz.

İMKB-100 endeksi dün %1.92 değer kaybetti. Dolar kurunun da parite etkisiyle %1.0 yükselmesi nedeniyle Dolar bazındaki değer kaybı %3.0'e yaklaştı ve MSCI endeksleri içinde Brezilya'dan sonra en çok kaybettiren borsa İMKB oldu. Avrupa borsaları ise Dolar bazında ortalama %2.16 düştü, genel olarak Dünya endeksi %1.40 değer kaybetti.

İtalya'nın dünkü kısa vadeli (6 ay) tahvil ihalelerinde faiz oranının yarı yarıya düşmesine rağmen 10-yıl vadeli tahvil faizlerinin arzu edilen ölçüde gerilememesinin de paritenin sert değer kaybında etkili olduğunu tahmin ediyoruz. İtalya'nın, bugün sonuçları TSİ 12:00'de belli olacak tahvil ihalesinin ardından, dün %7.00 seviyesinin altına gerilemeyen 10-yıl vadeli gösterge tahvilin nasıl bir seyir izleyeceği, küresel piyasalardaki risk alma iştahında belirleyici bir etken olacağını düşünüyoruz.
Bugün Asya borsalarında biraz negatif ve karışık bir tablo olduğunu, ABD vadelilerinin ise %0.35 oranında "artıda" olduğunu gözlüyoruz. Avrupa borsalarının ortalama %0.30 oranında hafif "alıcılı" açılması bekleniyor. Döviz sepeti ve Dolar kuru dünkü kapanışlarının altında açılırken, tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde dün %11.07'den kapanan gösterge tahvil faizi ise %10.64-%11.07 bandından geçimekte.
Bugün endeksin yatay açılmasının ardından, tepki vermeye çalışan bir seyir izlemesini bekliyoruz.

Yukarı