İMKB Piyasa Beklentisi

21.12.2011

İMKB-100 endeksi dün %2.73 değer kazandı işlem hacmi 1.459 mn TL ile haftalık ortalamasının üzerinde gerçekleşti. Banka endeksi %2.90, Sanayi endeksi ise %1.64 yükseldi. Paritenin %0.64 artarak 1.31 seviyesine yükselmesinin desteğinde Dolar kuru da dün %0.75 düştü. Bu nedenle endeksin USD bazındaki yükselişi %3.87'ye ulaştı.
USD bazında dün; Avrupa borsaları ortalama %3.52, ABD borsaları %3.00, dünya endeksi ise %2.50 değer kazandı.
Piyasaların dünkü iyimserliğinde İspanya'nın başarılı geçen tahvil ihalesi, Almanya'da yükselen iş dünyası güven endeksi ve ABD'de açıklanan beklentilerin üzerinde gelen konut verileri etkili oldu. Ancak asıl önemli olan unsurun bugün ECB'nin açıklayacağı likidite önlemleri olduğunu düşünüyoruz.
Bugün ECB'nin Avrupa bankalarına sınırsız olarak vereceği üç yıl vadeli ve %1.0 faiz oranlı kredilerin sonuçları bekleniyor. Avrupa bankalarının, bu kaynağı ne ölçüde borç krizindeki ülke devlet tahvillerine kanalize edeceği ve devamında ikincil piyasa faiz oranlarının nasıl bir seyir izleyeceği, piyasaların takibindeki en önemli mesele olarak görünüyor.
Hatırlanacağı üzere ECB Başkanı Draghi, AB Parlamentosu'nda yaptığı sunumda tahvil piyasalarındaki baskının çok ciddi boyutlara ulaştığını söylemişti. Bugün gerçekleşecek likidite operasyonu ile birlikte bankalara güvenin yeniden tesis edileceği, mevcut kredi dar boğazının yumuşayacağı ve en önemlisi bankaların aradaki arbitraj imkânını kullanarak İtalyan ve İspanyol tahvillerine talep göstereceği tahmin ediliyor.
Bu anlamda bakıldığında bankaların yaklaşık 350 milyar EUR ve üzerinde bir kaynak talep etmesinin piyasalar açısından pozitif olacağı düşünülüyor. Ancak daha önce Ekim ayında uygulamaya konan 1 yıl vadeli kredi imkânında olduğu üzere talebin 57 milyar EUR civarında kalması durumunda ise negatif olacağı yorumları yapılıyor. Sonuçların saat 12:15'de açıklanması bekleniyor.
Bugüne baktığımızda Asya borsalarında %1.50 oranında yükselişler olduğunu görüyoruz. Parite 1.3113 seviyesinden, ABD vadelileri ise ortalama %0.15 "artıda" işlem görüyor. Avrupa borsalarının ise %0.75 yükselerek açılması bekleniyor. Döviz sepeti ve dolar kuru dünkü kapanışlarına altında seyrediyor. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde ise dün %10.48'den kapanan gösterge tahvilin faizi %10.35-%10.40 bandından geçiyor.
Bugün endeksin hafif alıcılı açılmasını ardından 52.350-500 aralığında kâr satışlarıyla karşılaşabileceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı