İMKB Piyasa Beklentisi

06.12.2011

Gün boyunca Avrupa ve ABD'den gelen ekonomik verilerin beklentilerin altında kalmasına omuz silken global piyasalar dün USD bazında %1.0 yükseldi. Merkel ve Sarkozy ikilisinin dünkü toplantıdan sonra daha sıkı bir mali birlik sağlanması konusunda anlaştıkları yönündeki açıklamaları, bunda etkili oldu. Merkel ve Sarkozy, Avrupa İstikrar Mekanizması' nın (ESM) erkene alınarak 2012'de faaliyete geçmesi ve Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) bağımsız kalması gerektiğini açıkladı. Avrupa borsaları USD bazında %1.50'a yakın değer kazanırken İMKB-100 endeksi USD bazında %0.75 yükseldi ve yurt dışı piyasaların bir miktar gerisinde kaldı.
Bono cephesinde gösterge tahvilin faizi, beklentilerin üzerinde artan enflasyon verisine rağmen, yabancı girişleri ve yerli bankaların açık pozisyon kapamaları sonucu hacimsiz de olsa 13 baz puan gevşedi ve %10.15'den kapandı. Döviz tarafında ise paritenin yatay kalması nedeniyle sepet ve dolar kuru, nispeten sakin bir seyir izledi.
Bugüne baktığımızda ise S&P'nin aralarında Almanya ve Fransa'nın da bulunduğu 15 euro bölgesi ülkesinin notunu negatif izlemeye aldığı haberiyle güne başlıyoruz. Kredi derecelendirme kuruluşu, Cuma günü yapılacak AB Liderleri Zirvesi'nden mevcut borç krizini çözecek somut bir ilerleme sağlanamaması durumunda not indirimlerinin söz konusu olabileceğini açıkladı.
Söz konusu haberin olumsuz etkisiyle Asya borsalarında ortalama %0.25-%1.35 arasında değer kayıpları olduğunu görüyoruz. ABD vadelileri ise ortalama %0.20-%0.40 arasında "ekside" işlem görüyor. Avrupa borsalarının ise %1.0 oranında "zayıf" açılması bekleniyor. Bugün döviz sepeti ve dolar kuru dünkü kapanışlarının sırasıyla %0.25 ve %0.67 üzerinde açılırken, tezgâhüstü piyasada gösterge tahvilin faizi %10.14-%10.19 aralığından geçiyor.

Endeksin güne zayıf açılmasının ardından 54.800 seviyesinin üzerinde kapanmaya çalışan bir seyir izleyeceğini tahmin ediyoruz.

Yukarı