İMKB Piyasa Beklentisi

28.11.2011

İMKB-100 endeksi, geçtiğimiz haftayı %6.25 oranında değer kaybıyla tamamladı. Dolar kurunun %2.86 yükselmesi nedeniyle USD bazında hesaplanan MSCI-Türkiye endeksi %8.85 düştü. Dolar, geçtiğimiz hafta önde gelen hemen tüm ülke para birimlerine karşı yaklaşık %2.0 değer kazandı. EUR/USD paritesi 1.3520'den 1.3220'ye geriledi. Dolayısıyla, USD bazında bakıldığında Avrupa borsalarındaki kayıplar da %7.0-%8.0 arasında gerçekleşti. Asya borsalarındaki kayıplar ise daha sınırlı kalarak, %4.5-%5.0 arasında oldu.
Cuma günü ilerdeki Euro bölgesi kurtarma programlarında özel sektörün katılımı şartından vazgeçileceği haberiyle yurtdışı piyasalarda tepki yükselişi yaşandı. Kısmen kısa pozisyonların kapatılmasından kısmen de teknik açıdan uygun seviyelere gelinmesinin etkisiyle başlayan tepki yükselişi ise kalıcı olmakta zorlandı. TCELL, TTKOM, TUPRS gibi endeks ağırlığı yüksek bazı hisselerin Perşembe günü son dakika satışlarıyla %7-%8 arasında düşmesinin ardından İMKB-100 endeksi %2.88 oranında değer kaybetmişti. Cuma günü ise aynı hisselerin bu kez %8-%9 arasında prim yapması nedeniyle İMKB-100 endeksi %2.92 yükseldi. Böylece Perşembe günü dünyanın en çok kaybettireni olan İMKB-100 endeksi, Cuma günü ise en çok kazandıranı oldu. Ayrıca Banka endeksinin Perşembe günü tarihinde ilk kez dokuz gün üst üste düşmesinin ardından Cuma günü ilk seansı %1.2 ekside tamamlamasına rağmen, günü %2.29 artıda tamamlaması bunda etkili oldu.
Geçtiğimiz hafta Fitch Türkiye'nin kredi notu görünümü "pozitif"ten "durağan" a çekti; Portekiz'in notunu ise yatırım yapılabilir seviyenin altına düşürdü. Moody's Macaristan'ın notunu bir kademe indirirken, S&P de Belçika'nın notunu bir kademe düşürdü ve görünümünü "negatif" olarak açıkladı.
Bugüne baktığımızda Pazar günü İtalya'nın La Stampa gazetesinde yer alan IMF'nin İtalya'ya yönelik 600 milyar Euro tutarında bir yardım paketi hazırladığı yönündeki haberin ardından, Asya piyasalarının %1.5-%2.0 arasında yukarıda olduğunu görüyoruz. Ancak saat 08.30'da IMF sözcüsünün İtalya ile IMF arasında böyle bir programın olmadığını ifade etmesine karşın, Asya piyasalarında olumsuz bir etkisinin olmadığını görüyoruz. ABD vadelileri %1.5-2.0 arasında "artıda" işlem görmeye devam ediyor. Avrupa borsalarının da ortalama %1.5 civarında "alıcılı" açılması bekleniyor.
Yurt içinde ise dolar kuru ve döviz sepeti, Cuma gününe göre sırasıyla %0.45, %0.35 daha aşağıda işlem görüyor; %10.89'dan kapanan gösterge tahvilin faizi ise tezgâh üstü piyasada %10.81-%10.91 aralığından geçiyor.

Yukarı