İMKB Piyasa Beklentisi

23.11.2011

Yurt içi mali piyasalarda, dün döviz cephesinde bir miktar gevşeme görülmesine ve faiz tarafında da bir değişim olmamasına rağmen İMKB-100 endeksi, bir önceki günkü %3.16 oranındaki düşüşüne ilâve olarak %1.45 daha geriledi.
Euro bölgesine yönelik devam eden endişelerin, yatırımcı güvenini her geçen gün bozması, ekonomik verilerin beklentiler dahilinde zayıf açıklanması durumunda bile küresel piyasaların sert tepki vermesine yol açıyor. Bu durum negatif haber ve veri akışına karşı hassaslaşan piyasaların, kötü haberleri iki kez fiyatlanmasına neden oluyor.Bugüne baktığımızda Çin'de açıklanan öncül PMI verisinin son 32 ayın en düşük seviyesinde gelmesi ve 48 ile daralmaya işaret etmesi nedeniyle global piyasaların güne moralsiz başladığı görülüyor. Global borsalar, son sekiz işlem günü boyunca bir günlük zayıf tepki dışında aralıksız düşüyor. Bugün sırasıyla Almanya'da açıklanancak olan PMI verisi ve devamında ABD'de açıklanacak olan ekonomik verilerin olumlu gelmemesi halinde mevcut karamsar tablonun devam edeceği anlaşılıyor.
Bugün Japonya'nın kapalı olduğu Asya piyasaları %2.0'ye yakın gerilerken, ABD vadelileri ise ortalama %1.0 "ekside" işlem görüyor. Avrupa borsalarının ise %1.0 civarında "satıcılı" açılması bekleniyor. Döviz sepeti dünkü kapanışı olan 2.1800'den işlem görmesine rağmen, paritenin %0.41 gerilemesi nedeniyle dolar kuru %0.20 yukarıda 1.8585'den işlem görüyor. Tezgâhüstü piyasadaki işlemlerde ise gösterge tahvilin faizi %10.49-%10.59 aralığından geçiyor.Bugün endeksin satıcılı açılmasının ardından dünkü en düşüğü olan 51.500 seviyesinin üzerinde kalmaya çalışan bir seyir izleyeceğini düşünüyoruz.

Yukarı