İMKB Piyasa Beklentisi

11.11.2011

Dün ABD'de açıklanan olumlu ekonomik veriler ve şirket bilançoları, Avrupa'nın üçüncü büyük ekonomisi olan İtalya'nın siyasi ve ekonomik bir krizin eşiğine gelerek Euro bölgesinin dağılma riskiniartırması nedeniyle global piyasalarda oluşan tedirginliği bir miktar baskıladı.Başbakan Silvio Berlusconi'nin geçici hükümet kurulması yerine seçimlere gitmekte ısrar etmesi nedeniyle hafta başında sürdürülemez oran olarak kabul edilen %7.0'nin üzerine çıkan İtalyan 10 yıllık tahvil faiz oranları, dün ECB'nin yüklü miktarda İtalyan tahvilleri alması nedeniyle %6.78seviyelerine kadar gerilese de günü %6.97'den tamamladı.


Borçlanma maliyetlerinin halen oldukça yüksek seyretmesi nedeniyle Almanya Başbakanı Angela Merkel durumun "çok tatsız" olduğunu söyleyerek, birliğin derin yapısal reformlara ihtiyaç duyduğunu belirtti. İngiltere Başbakanı David Cameron da ECB'nin son kredi mercii olarak hızla hareketegeçmesi ve para birimi Euro'nun dağılması dahil her türlü olasılığı değerlendirmesi gerektiğine işaret etti.

Bu gelişmelerin yanında dün ayrıca teknik bir hatadan kaynaklandığı belirtilen S&P'nin
Fransa'nın kredi notunu düşürdüğü yolundaki mesajı da piyasaların dalgalanmasında etkili oldu.

İMKB-100 endeksi bayram tatili nedeniyle üç gün aradan sonra başladığı yeni haftada bir ara %2.3'e varan kayıplar yaşamasına rağmen İtalya ve Yunanistan'da yeni hükümetlerin kısa sürede kurularak gerekli ekonomik tedbirlerin alınacağı beklentisiyle yurtdışına paralel kayıplarını bir miktar azalttı.

Bugüne baktığımızda dün kapalı olan Hindistan borsası dışında Asya piyasalarının hafif olumlu bşr tablo sergilediğini görüyoruz. ABD vadelileri dünkü ortalama %0.85'e yakın değer artışlarının ardından bugün %0.45 kadar artıda işlem görüyor. Avrupa borsalarının ise %0.5-%0.7 arasında "yükselerek" açılması bekleniyor.


Bugün endeksin hafif yükseliş yönünde bir seyir izlemesini bekliyoruz.

Yukarı