İMKB Piyasa Beklentisi

10.11.2011

Geçtiğimiz hafta sonunda Papandreou hükümetinin Yunan parlamentosundan güvenoyu alması nedeniyle global piyasalar Pazartesi günü haftaya moralli başladı. Salı günü Berlusconi hükümetinin kemer sıkma tedbirlerinin parlamentodan geçmesi halinde Şubat ayında istifa edeceğini açıklaması da piyasalarda olumlu yansıma buldu. Çarşamba gününe gelindiğinde ise Çin'de açıklanan enflasyon rakamının yavaşlamaya işaret etmesi nedeniyle Asya piyasaları güne olumlu başladı. Ancak günün devamında İtalya'da tahvil faiz oranlarının Euro döneminin en yüksek seviyesine çıkmasının ardından, piyasalarda sert satışlar gözlendi. Çarşamba günü İtalyan 10 yıllık tahvil faiz oranları %7.5 ile rekor seviyelere yükseldi. Euro, Dolar karşısında %2.0 değer kaybederek 1.3550 seviyesine geriledi. Petrol ve emtia fiyatları düştü; Avrupa borsaları USD bazında ortalama %3.3 değer kaybetti; ABD borsalarındaki kayıplar da %3.5 olarak gerçekleşti.
Böylece yurt dışı piyasalarda haftanın ilk iki gününde sağlanan değer artışları, Çarşamba günü itibarıyla fazlasıyla geri verildi. Buna göre yurt içi mali piyasaların kapalı kaldıkları son üç işlem günü toplamında Avrupa borsaları ortalama %1.5-2.0 arasında, ABD borsaları ise %1.0 civarında değer kaybetti.
Bugün Avrupa borsalarının ilâve %1.5 kadar daha değer kaybıyla açılması bekleniyor, ABD vadelileri ortalama %0.25 "ekside" işlem görüyor; Asya piyasalarında ise %1.5-%3.0 arasında değer kayıpları mevcut.
Yurt içi piyasaların kapalı kaldığı dönemde paritenin %1.5 oranında gerilemiş olması ve döviz sepetinin de %0.8 yükselerek 2.1145 seviyesine ulaşması nedeniyle dolar kuru bugün itibarıyla Cuma kapanışının %1.7 kadar üzerinde 1.7975 seviyesinden işlem görüyor. Cuma günü %9.96'dan kapanan gösterge tahvilin faizi ise bugün tezgâh üstü işlemlerde geniş bir bant aralığında %9.97-%9.87 seviyelerinde işlem görüyor.
Bugün endeksin zayıf açılmasının ardından 55.000-55.500 aralığında destek bulmaya çalışacağını tahmin ediyoruz.

Yukarı